Seriál: Elektroinstalace v garáži a dílně

Na elektroinstalaci v garáži jsou kvůli odlišným podmínkám okolního prostředí kladeny náročnější požadavky než na elektroinstalaci v obytné části domu. Mnoho kutilů navíc využívá garáž také jako domácí dílnu, což situaci ještě trochu komplikuje. Pokud ale dodržíte pár pravidel, nemusíte se elektroinstalace v garáži nebo dílně bát.

Aby elektroinstalace vydržela co nejdéle

U elektroinstalací v obytné části domu je samozřejmé, že kabelové vedení instalujete pod omítku. V garáži však estetické hledisko nehraje až tak velkou roli, pro instalaci tedy můžete zvolit i elektroinstalační lišty nebo trubky (chráničky), které se montují na povrch. Jelikož nebudete muset vysekávat drážky, instalace bude jednodušší.

Běžné bílé elektroinstalační lišty narušují vzhled stěn pouze minimálně, jsou však poměrně křehké. O něco lépe jsou na tom plastové trubky (chráničky), které se ke zdi přichytávají pomocí objímek. Pokud chcete co nejodolnější elektroinstalaci, můžete sáhnout i po pancéřových trubkách, které se používají v průmyslu, ale jejich cena je několikanásobně vyšší.

V celé garáži, resp. dílně byste měli použít vypínače, zásuvky a rozbočovací krabice s krytím IP44 (odolné vůči stříkající vodě, např. Legrand Forix), případně vyšším (krytí IP55 odolá i tryskající vodě, např. Legrand Plexo). Instalační prvky s takovým krytím jsou dobře chráněny vůči vodě, vlhkosti, ale také prachu, kterého je v garáži nebo dílně často mnoho. Díky tomu budete moci v garáži bez obav mýt auto, řezat dřevo nebo pracovat s ocelí.

Věděli jste, že…?

Někteří výrobci elektroinstalačních prvků specifikují kromě odolnosti vůči vlhkosti a vniknutí pevných částí také odolnost vůči mechanickému poškození. Udává se písmeny IK a dvojciferným číslem. Nejnižší odolnost má prvek s IK00 (žádná ochrana), nejvyšší prvek s IK10, který odolá energii úderu 20 J, resp. pádu objektu vážícího 5 kg z výšky 40 cm.

Rozvodnou skříňku byste měli umístit dostatečně vysoko, aby byla chráněna, ale zároveň tak, abyste na ni dosáhli. Můžete si vybrat z podomítkové skříňky nebo skříňky na povrch. Ani v tomto případě však nezapomeňte na vyšší krytí, alespoň IP44 – u skříněk to nebývá vždy samozřejmostí. V portfoliu některých výrobců, například Legrand, naleznete také mimořádně odolné rozvodné skříňky řady Plexo s krytím až IP65 a odolností IK09.

Budete mít dost zásuvek?

Také v garáži nebo dílně platí, že zásuvek není nikdy dost. Jejich rozmístění závisí na činnostech, které budete chtít provádět. Určitě však v případě 230 V zásuvek nezapomeňte na několik kusů nad pracovním stolem a minimálně jednou zásuvkou u garážových vrat pro případ, že budete chtít pracovat s nějakým nářadím venku před garáží.

Vhod vám přijde i třífázová 400 V zásuvka, kterou využijete pro napájení výkonnějších spotřebičů nebo nářadí, jako je např. výkonná svářečka, soustruh, okružní pila, vzduchový kompresor apod. V případě, že zařízení vyžadující třífázové napájení zatím nepoužíváte, nechte si alespoň rezervu pro třífázový jistič v rozvodné skříňce; 400 V zásuvku tak budete moci doplnit později.

Pokud budete mít garáž vytápěnou el. konvektory nebo el. topnými panely, nezapomeňte na zásuvky i pro ně. Některé z nich se však připojují napevno bez zásuvky.

Tip

V průmyslu, kde je velký pohyb lidí, se občas používají speciální vícenásobné zásuvky ve formě kostek, které visí ze stropu. Díky tomu, že napájecí kabel vede ze stropu, nehrozí, že byste o něj zakopli na zemi.

Bezpečnost nade vše

Při práci s nářadím narůstá také riziko úrazu, ať už el. proudem, nebo mechanickým poraněním. Bezpečnosti elektroinstalace v garáži nebo dílně byste tedy měli věnovat zvýšenou pozornost. Základem jsou proudové chrániče, které aktuálně platné normy předepisují pro všechny zásuvky do 32 A obsluhované laiky (což jsou prakticky všechny zásuvky v domácnosti) i pro všechna svítidla.

Vynikajícím pomocníkem je také nouzové centrální stop tlačítko. Pro některé průmyslové elektroinstalace je povinné, nic ním však nezkazíte ani v garáži a dílně. Jedná se o tlačítko připojené na vypínací cívku, která ovládá hlavní jistič, případně stykač v rozvodné skříňce (zapojí elektrikář). Jeho stiskem odpojíte celou elektroinstalaci v garáži, případně jen její část, která napájí zásuvky, zařízení či stroje. V případě úrazu nebo požáru tedy budete moci zabránit větším škodám na vašem zdraví i majetku.

Nezapomeňte na kvalitní osvětlení

Při práci v garáži nebo dílně je z hlediska bezpečnosti i zdraví důležité také dostatečně silné osvětlení. Pro práci se doporučuje hodnota intenzity osvětlení alespoň 300 luxů (lx). Potřebnou intenzitu dokáže projektant vaší elektroinstalace vypočítat, přičemž do úvahy kromě světelného toku světelných zdrojů vezme také rozměry místnosti, jas, odrazy, lom světla, směrové vyzařování svítidel a další okolnosti.

V praxi jsou nejvhodnější svítidla se zářivkovými trubicemi (klasické „neonky“), jelikož dokážou rovnoměrně osvětlit velkou plochu. Tato svítidla se prodávají i ve variantě s úspornějšími LED trubicemi, které mají několikanásobně delší životnost, ale zároveň i několikanásobně vyšší cenu.

Tip

Ideální umístění svítidel není v případě garáže na stropě, ale ve vrchní části bočních stěn. Pokud do garáže zaparkujete auto, nestane se, že svítidla zastíní.

Důležitá je také barevná teplota světla. Svítilna s nízkou barevnou teplotou bude svítit do žluta a hodí se spíše do obytných pokojů. Do garáže nebo dílny je nejvhodnější barevná teplota kolem 5000 K, která má podobný odstín jako denní světlo.

Shrnutí:

  • Na elektroinstalaci v garáži nebo dílně jsou kladeny vyšší požadavky než u obytné části.
  • Kabely nemusíte instalovat pod omítku, můžete využít plastové nebo pancéřové instalační trubky.
  • Použijte přístroje s krytím IP44 nebo vyšším, které jsou odolnější vůči prachu a vlhkosti.
  • Zásuvek není nikdy dost, nezapomeňte ani na 400 V zásuvku pro silnější třífázové spotřebiče.
  • Všechny zásuvky a svítidla instalujte přes proudový chránič.  Zvažte také centrální stop tlačítko, které vypne zásuvky nebo stroje jediným dotykem v případě úrazu nebo požáru.
  • Nezapomeňte ani na dostatečně silné osvětlení; svítidla umístěte na boční stěny, ne na strop, kde si je zastíníte zaparkovaným autem.

Komentovat

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde

Nejčtenější články

Připojte se k proudu portálu Electrend

Pro odběratele našeho newsletteru pravidelně připravujeme soubor praktických rad, návodů a novinek ze světa domovních elektroinstalací, smart bydlení a bezpečnosti.