UPS, Uninterruptible Power Supply, zdroj nepřetržitého napájení. Ano, jedná se o „záložák“ nebo také záložní zdroj. Je nenahraditelný v nepřetržitých provozech všude tam, kde jde o život, majetek, nebo obojí. Nenahraditelný je i doma, pokud pracujete na PC. UPS má sloužit k tomu, abyste při výpadku napájení měli čas uložit data a vypnout PC.
Potřebujete doma mít záložní zdroj?
Oceníte ho vždy, když „zakolísá napětí“ nebo jednoduše vypadne proud. Všechno, co máte napojeno na UPS, půjde bez výpadku dál. Není tedy nutné bát se o poškození hardwaru nebo ztrátu dat. Nemusíte investovat do zařízení, které utáhne zálohu ve velíně jaderné elektrárny. Dnes jsou v nabídce malá, tichá, šikovná a také cenově dostupná zařízení vhodná domů, na home office, ale i do běžné menší kanceláře.
Věděli jste, že…?
Historie záložních zdrojů sahá do dob 2. světové války, kdy armádní inženýři potřebovali vyřešit nepřetržité napájení radarů a komunikačních zařízení. Pro běžné uživatele PC se záložní zdroje staly postupně dostupné na přelomu 80. a 90. let minulého století.
Podle čeho vybíráme UPS?
Nejdůležitější jsou parametry. Je třeba zvážit, kolik PC, HDD či jiných zařízení chcete mít na UPS připojených. Klíčová je i doba zálohování – domácí zařízení ji mají od 5 do 30 minut. Ano, jednou za čas se mohou dít i delší výpadky, ty ale dodavatel elektřiny obvykle avizuje předem.
Kromě toho, smyslem běžných kancelářských záložních zdrojů není nekonečné zajištění zálohování. Jedná se prioritně o drahocenný „čas navíc“ pro uložení a archivování rozdělané práce tak, aby se data při výpadku nenávratně neztratila. Čas, který reálně k dokončení a uložení potřebujeme, je počítán na minuty, nikoli na hodiny.
Každé UPS by mělo:
- chránit data,
- chránit před přetížením, přepětím, výkyvy napětí a zkratem.
Na co se lidé nejčastěji ptají?
Samozřejmě na to, kolik UPS vydrží. Každý typ má své parametry, ty domácí se zálohováním napájení do 850 VA by měly poskytovat energii od 5 do 30 minut. Pochopitelně to závisí i na výkonu v daném momentě připojených zařízení a na zatížení záložního zdroje. Další běžná laická otázka souvisí s hlučností UPS. Buďte bez obav, některé modely jsou dokonce zařazeny do kategorie nehlučné.
Je UPS na doma drahý a zbytečný špás?
Určitě ne. Ani zbytečný, ani drahý. Mašinka vhodná na doma nebo home office ve velikosti běžného stolního PC vás bude stát kolem 3 750 Kč. Je to zanedbatelná cena, porovnáme-li ji s hodnotami, které UPS dokáže ochránit. Technologie, které již běžně používáme doma, jsou totiž na výkyvy a výpadky elektrické energie háklivé. A data se obvykle nezálohují průběžně.