Jak děti rostou, mění se i jejich návyky a spolu s nimi i způsob trávení času nejen venku, ale také v dětském pokoji. Elektroniky v dětských a studentských pokojích neustále přibývá, kromě zařízení pokoje byste tomu proto měli přizpůsobit i elektroinstalaci.
Zásuvek není nikdy dost – ani v dětském pokoji
Dětem školního věku a studentům určitě nebude stačit jedna zásuvka na noční lampičku. Děti časem používají stále více elektroniky, ať už jde o počítače, televizor s herní konzolí, nebo i chytrý telefon, tablet, bezdrátová sluchátka a další zařízení, která je nutné neustále nabíjet.
Na dostatek zásuvek byste tedy měli myslet zejména poblíž pracovního stolu s počítačem. Právě stůl je ideální místo pro využití výsuvných pop-up krabic se zásuvkami.
Nezapomínejte ani na 230 V zásuvky pro již zmiňovaný televizor a k němu připojený audio systém, případně herní konzoli. Smart TV i konzole se dnes připojují k internetu, pro spolehlivé připojení je lepší využít kabel místo Wi-Fi. Nezapomeňte tedy ani na slaboproudé zásuvky (data, TV signál).
K nabíjení chytrých telefonů či jiných zařízení se hodí alespoň jedna zásuvka i u nočního stolku, resp. postele. Ideální jsou zásuvky s USB konektorem, díky kterým nemusíte k nabíjení zařízení použít nabíječku – bude stačit připojit nabíjecí kabel do USB konektoru na zásuvce.
Věděli jste, že…?
Prodlužovací přívody (prodlužovačky) by měly sloužit pouze jako dočasný zdroj elektrické energie. Většinou nemají dostatečný průřez vodičů pro napájení více spotřebičů. Zároveň nejsou pevně ukotveny, takže hrozí jejich mechanické poškození, případně i úraz el. proudem. Pro trvalé využití byste tedy měli místnost osadit dostatečným počtem pevných zásuvek. Právě u dětí, které jsou neustále v pohybu, dbejte na bezpečnost i preventivní opatření.
Aby si děti nepokazily zrak
Ve školním věku se totiž děti musí hodně učit a číst, začínají intenzivněji používat počítače, tablety či chytré telefony a sledovat televizi. Jejich oči začínají být více namáhané a mohou se objevit první poruchy zraku. Je proto velmi důležité, aby měly pro všechny činnosti v dětském pokoji dostatek osvětlení.
Pro kanceláře nebo školní učebny je ideální úroveň osvětlení na úrovni 500 lx (luxů), pro rýsování, kreslení a podobné činnosti je to až 750 lx. Detaily o návrhu a výpočtu ideálního osvětlení přesahují rozsah tohoto článku. Bude ovšem stačit, když si zapamatujete, že jen jedna stolní lampa do dětského, resp. studentského pokoje určitě nebude stačit. Měli byste zajistit dostatečné osvětlení celé místnosti pomocí stropních svítidel.
Při umísťování svítidel myslete na to, že v ideálním případě by měly světelné paprsky směřovat k pracovnímu stolu šikmo shora a zároveň kolmo na směr jejich pohledu. Nebudou tak oslňovat dítě sedící za stolem.
Věděli jste, že…?
Ideální osvětlení pro každou místnost v domě vám může navrhnout architekt nebo projektant. Ti k tomu používají speciální programy, přičemž berou do úvahy světelný tok a barevnou teplotu daných světelných zdrojů, odrazivost okolních ploch a další parametry.
Při osvětlení je důležitá také barevná teplota – teplota chromatičnosti světla. Světelné zdroje s vysokou barevnou teplotou (cca 5 500 K – tzv. studená bílá) svítí trochu do modra a hodí se pro práci ve dne, při studiu apod. můžete použít také zdroje s barevnou teplotou blízkou dennímu světlu (cca 4000 – 4500 K). Modrá světelná složka ovšem unavuje oči, večer je tedy vhodné místnost osvětlit svítidlem s nižší barevnou teplotou (cca 2700 – 3000 K – tzv. teplá bílá).
Teplou bílou získáte z klasických wolframových nebo halogenových žárovek. LED svítidla, zářivkové trubice nebo kompaktní zářivky se vyrábějí s různou barevnou teplotou. U některých LED svítidel si barevnou teplotu můžete nastavit pomocí speciálního ovladače.
Pro navození klidné atmosféry ve večerních hodinách a příjemnější usínání můžete použít vypínače se stmívači, pomocí kterých si dítě nastaví intenzitu osvětlení. Stmívat můžete všechny klasické wolframové nebo halogenové žárovky, ovšem pouze některé modely LED žárovek nebo kompaktních zářivek.
Shrnutí:
- Zásuvek v dětském pokoji není nikdy dost, hodně jich děti budou potřebovat zejména v okolí pracovního stolu (ideální pro tento účel jsou pop-up krabice).
- Nezapomínejte na dostatek zásuvek v okolí televizoru a k němu připojené herní konzole nebo audio systém.
- U postele se kvůli nabíjení chytrého telefonu hodí zásuvka s USB výstupem.
- Děti ve školním věku si namáhají oči čtením a jinými činnostmi, nezapomeňte proto na dostatečně silné osvětlení (stolní lampa nestačí).
- Důležité je umístění i barevná teplota světelného zdroje.
- Pro navození klidné atmosféry ve večerních hodinách můžete využít vypínač se stmívačem osvětlení.
- Ideální osvětlení každé místnosti domu vám pomůže navrhnout architekt nebo projektant.