Jak vhodně situovat zásuvky a vypínače?

Určitě se i vám stalo, že jste přišli do tmy v cizím prostoru. Automatický spínač nikde, tak jste intuitivně sáhli po vypínači. Nebyl ale na místě, kde jste ho očekávali. V cizím prostoru to můžeme zažívat běžně, ale doma by se nám to stát nemělo. Jak umístit zásuvky a vypínače, aby byly správně po ruce? Není to žádná věda. Dodržením norem a s trochou předvídavosti dosáhnete požadovaného výsledku.

Dostupně, esteticky, s rozvahou a podle norem

Snáze se to řekne, ale hůře realizuje. Pokud stavíte dům, zařizujete či rekonstruujete byt, zásuvky a vypínače vám bude instalovat elektrikář. Jejich rozmístění si však navrhněte vy, popřípadě projektant. Nejlépe víte, co potřebujete. Myslete na možné varianty do budoucna. Možná právě teď neuvažujete nad zařízeními jako sušička prádla nebo myčka nádobí. Bude tomu tak i za tři roky? Těžko říct. Ale dvě zásuvky navíc – to je dnes pár korun. Později to budou tisíce korun. V případě zásuvek platí, že jich nikdy není dost. Do exteriéru patří zásuvky a vypínače se speciální ochranou proti vlhkosti, a to IP44 a vyšší. V koupelnách v prostoru kolem umyvadel a van (do vzdálenosti asi 0,6 m od hrany) se zásuvky neumisťují – viz popis jednotlivých zón dále.

Náš tip:

Chcete-li použít v celém domě jednu řadu vypínačů a zásuvek, sáhněte po Legrand Valena Life. Kromě nadčasového designu je můžete aplikovat i v exteriéru ve verzi s ochranou IP44 proti stříkající vodě.

Obvodová metoda

Je velmi praktická. S její pomocí si můžete předem promyslet topografii zásuvek, vypínačů, svítidel a spotřebičů. Projděte si jednotlivé místnosti fyzicky. Navrhněte samostatné obvody na zásuvky a osvětlení. Později budete svůj návrh konzultovat s architektem domu nebo designérem bytu. A samozřejmě s elektrikářem.

Pro návrh počtu obvodů platí, že jsou jištěny jističem 10A, a tedy bychom možná i celý dům mohli pojmout jako jediný světelný obvod. To je však velmi nepraktické, protože v případě poruchy jediného svítidla v některé místnosti bude i osvětlení nefunkční v celém objektu, dokud se závada neodstraní. V praxi je tedy vhodné na jeden světelný obvod napojit osvětlení ve 2–3 místnostech.

Pro zásuvkové obvody platí, že na jeden obvod lze napojit až 10 zásuvek, které jistí společný jistič 16A. Rozdělte tedy celý objekt tak, aby zásuvky v jedné místnosti byly ve stejném zásuvkovém obvodu. Do takového obvodu lze umístit zásuvky třeba i ve dvou místnostech, ale pamatujte, že zásuvek není nikdy dost. Na druhou stranu, mít část zásuvek ve stejné místnosti na jednom obvodu a druhou část zásuvek ve stejné místnosti na druhém obvodu je velice nepraktické a matoucí pro případnou údržbu a opravu instalace.

Kudy vést kabeláž?

Kabely jsou obvykle schované pod omítkou a v podlahách. Při rekonstrukcích se však kabely vedou i na povrchu stěn, stropů a pod lištami. Mezi aktuální trendy patří  „industriální“ instalace kabelů přímo na stěny, bez lišt. Je však potřeba znát základní pravidla:

  • kabely nikdy netahejte křížem, ale vodorovně nebo svisle,
  • kabeláž osvětlovacího obvodu vede od spínače kolmo vzhůru a po stropě nejkratší přímkou ​​ke svítidlu,
  • zásuvkové kabely táhněte buď v podlaze, nebo vodorovně ve stěnách ve výšce zásuvek,
  • kabel, pokud je tažen po omítce, musí být zakryt v instalační liště nebo trubce.

Každý prostor má svá specifika

Zásuvkový obvod může mít nejvýše deset zásuvek. V kuchyni můžete mít obvodů více. Potřebujete zapojit velkou bílou techniku ​​a několik malých spotřebičů. Ty mohou mít svou zásuvkovou lištu nad hlavní kuchyňskou deskou, aby byly po ruce. Zásuvky nikdy neumísťujte za sporák, vzhledem k možným vysokým teplotám. V ložnici a obývacím pokoji nezapomínejte na spínače s regulací intenzity osvětlení (stmívače). Ty mohou být blíže po ruce u nočního stolku v ložnici nebo u sedačky v obývacím pokoji.

V každé místnosti plánujte rozmístění zásuvek precizně, dle předpokládaného umístění nábytku a plánovaného využívání daného prostoru. Stejně postupujte i při umístění osvětlení – od centrálního lustru nad jídelním stolem až po samospínací bodovky u schodů a na chodbách. Umístění vypínačů má být zejména praktické. Spínače je vhodné instalovat u dveřních prostor, a to ve výšce 1,2 m.

Náš tip:

K zásuvkám nad kuchyňskou deskou umístěte vypínač osvětlení kuchyňského prostoru. Nebudete muset potmě hledat malý vypínač pod vrchními skříňkami.

Koupelna je specifická

Koupelnový obvod potřebuje samostatné jištění a také specifickou ochranu. Normy jsou jasně dány. Zásuvky a spínače nesmí být v umývací zóně umyvadla. Její hranice jsou definovány šířkou umyvadla pod ním i nad ním.

Prostor v koupelně se dělí na zóny:

  • zóna 0 – vnitřní prostor vany nebo sprchového koutu – neinstalujeme žádné zásuvky ani vypínače,
  • zóna 1 – jde o prostor nad zónou 0 do výšky 225 cm včetně prostoru pod vanou, pokud je dostupný bez použití přístroje – zde mohou být pouze spínače obvodů SELV na malé bezpečné napětí (stejnosměrné do 25 V, střídavé do 12 V);
  • zóna 2 – nachází se vodorovně od vzdálenosti 60 cm od zóny 1 a od výšky 225 cm nad podlahou – platí stejné podmínky jako u zóny 1 + může být instalováno svítidlo s dvojitou izolací, zařízení k topení a ventilátory s krytím minimálně IPx4;
  • zóna 3 – přímo navazuje na zónu do 2 v šířce 240 cm – zásuvky s doplňkovou ochranou proudovým chráničem a svítidla s krytím min. IPx1.

Zásuvky a spínače musí být minimálně 20 centimetrů od hranice umývacího prostoru. To platí i v kuchyni u dřezu. Všechny zásuvky a vypínače na terase u bazénu musí mít ochranu proti vlhkosti. Stejně musí odolat i stříkající vodě. Váš elektrikář bude vědět, že musí použít krytí minimálně IP44. Platí to i pro exteriérové ​​osvětlení. Umístění zásuvek v koupelně se řídí zvláštními pravidly viz výše. Silové zásuvky v celé instalaci musejí být dle normy připojeny přes proudový chránič, který je schopen obvod odpojit od napájení tak rychle, že nedojde k úrazu el. proudem.

Zapamatujte si:

  • Abyste při rozsvěcování a zhasínání neběhali, zvažte automatický, časově nastavitelný spínač.
  • U chodby a přechodové místnosti použijte dva vypínače na obou koncích, a to vypínače schodišťové č. 6.
  • Vypínače patří do výšky 120–140 cm, aby na ně dosáhlo i tříleté dítě.
  • Nebojte se dát zásuvky co nejníže k podlaze nebo přímo do podlahové lišty.
  • Vždy zvolte zásuvky s dětskou ochranou.
  • Zásuvky v kuchyni na velké spotřebiče umístěte například do skříňky pod pracovní desku.
  • Vždy se poraďte s elektrikářem.

Komentovat

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde

Nejčtenější články

Připojte se k proudu portálu Electrend

Pro odběratele našeho newsletteru pravidelně připravujeme soubor praktických rad, návodů a novinek ze světa domovních elektroinstalací, smart bydlení a bezpečnosti.