Stylová a bezpečná kuchyně

Moderní, rustikální, minimalistická, samostatná nebo spojená s obývací částí. I taková může být podoba vaší vysněné kuchyně. V dnešní době jsou možnosti téměř neomezené, a to jak z hlediska designu, tak funkcionality. Jenže v případě tohoto „srdce domova“, kde se koncentruje většina rodinného života, bychom měli dbát především na efektivní zařízení a bezpečnost. Právě v kuchyni se totiž propojují tzv. 3 zóny v závislosti na druhu činnosti, kterou vykonáváme.

Mluvíme o zónách:

  • tepla,
  • chladu,
  • vody.

Obzvláště obezřetní byste měli být při umístění zóny vody a tepla, neboť zde hrozí potenciální nejvyšší riziko zkratu a následného požáru. Varná plocha by pochopitelně měla být co nejdál od lednice s mrazničkou. Jednotlivé zóny doporučujeme umístit do pomyslného trojúhelníku, v jehož středu by měla dominovat pracovní a úložná část kuchyně. Jelikož v prostoru kuchyně je nejvyšší koncentrace elektrospotřebičů, doporučujeme zvýšit bezpečnost tzv. RCD proudovým chráničem, jehož instalování je samozřejmostí pro všechny zásuvkové okruhy do 20 A.

Z praktického hlediska je vhodné nakupovat spotřebiče (lednička s mrazničkou, sporák s troubou na pečení, varná deska, digestoř, myčka nádobí, kávovar, mikrovlnná trouba) stejné značky. Kromě estetického a designového sjednocení to klientům poskytuje i finanční výhodu, protože většina prodejců dokáže při koupi setů přizpůsobit i cenu produktů směrem dolů.

Instalace zásuvek, vypínačů a jiných elektrických zařízení a příslušenství v závislosti na vnějších vlivech upravuje Česká technická norma ČSN 33 2000-7-701.

Na co bychom neměli zapomenout?

Abychom si práci v kuchyni maximálně zefektivnili a urychlili, měl by tento prostor být v první řadě prakticky zařízený. Co to znamená? Ještě před realizováním výstavby nebo renovace kuchyně doporučujeme strategicky zvážit logické rozmístění všech plánovaných elektrospotřebičů.

Nezapomínejte přitom ani na rozmístění elektrických zásuvek a vypínačů, aby se nestalo, že budete mít kuchyni plnou kabelů a zásuvky umístěné neprakticky, případně budou chybět na pro vás důležitých místech. Někdy jsme však limitováni dispozičním řešením nebo rozměry kuchyně. Měli bychom proto zvážit odborné konzultace s kreativním designérem a kvalifikovaným elektrikářem, kteří nám pomohou najít nejefektivnější řešení z pohledu praktičnosti i funkcionality zároveň.

Zdroj: LEGRAND.CZ

Pořádně si promyslete také ovládání jednotlivých svítidel – ať už centrálního, nebo doplňkových zdrojů světla. Zásadní je otázka jejich ovládání, které může být buď společné, nebo samostatné. Zejména během večerů a dní, kdy je venku šero, oceníte dostatečné osvětlení pracovního prostoru během přípravy jídel. Stropní svítidlo obvykle doplňuje osvětlení pracovní desky pomocí LED pásků a zdroje integrovaného v digestoři, který osvětluje varnou zónu.

Není zóna jako zóna

Norma ČSN 33 2000-7-701: Elektrické instalace nízkého napětí jasně definuje, kde mohou být jednotlivá spínací a řídící zařízení umístěna, a to tak, aby se do maximální možné míry uplatnila zásada ochrany před zásahem elektrickým proudem.

  • V mycí zóně nesmí být žádná elektrická zařízení. Je to prostor v okolí kuchyňského dřezu, který je ohraničen svislou plochou procházející obrysy dřezu, zahrnuje prostor pod a nad dřezem, podlahou a stropem (do výšky 2,25 m). Také mezi varnou deskou a digestoří nesmí být žádná zásuvka.
  • Elektrické zásuvky a vypínače do výšky 120 cm od podlahy musí být umístěny minimálně ve vzdálenosti 20 cm od zóny mycího prostoru.
  • Elektrické zásuvky, vypínače ve výšce nad 120 cm nemusí být vzdáleny 20 cm od mycí zóny (mohou se nacházet těsně na hranici).
  • Svítidlo s ochranným krytem s dostatečným krytím alespoň IP21 montujeme minimálně ve výšce 40 cm od dřezu.
  • Svítidlo bez ochranného krytu se musí nacházet ve výšce minimálně 180 cm od podlahy.
  • Vypínače je vhodné instalovat 110, 115, 120, 125, 130 nebo 135 cm od podlahy.
  • Zásuvky ve spodní části kuchyně je optimální dát do výšky 30 cm a zásuvky nad pracovní kuchyňskou plochou do výšky 110, 115 nebo 130 cm od podlahy.

Jednota nadčasového designu a funkčnosti

Dnes už nemusíte dělat žádné kompromisy mezi funkčností, kvalitou a stylovým designem. Produkty značky Legrand nabízejí optimální řešení pro vaši domácnost, ať už v exteriéru, nebo interiéru. Kvalitní a elegantní provedení zaručuje nadčasovost. Pokud patříte mezi lidi, kteří si potrpí na celkové komplexní sladění svého domova, vypínače a zásuvky VALENA LIFE jsou pro vás tím správným řešením. Na výběr je široká škála barevných rámečků. K dispozici je mnoho produktů, které vám zefektivní práci v kuchyni a ušetří čas, který můžete věnovat své rodině.

Pop-up krabice

Jelikož v kuchyni tráví dost času i naše děti, zejména ty nejmenší, měli bychom myslet také na jejich zvýšenou ochranu. Mezi standardní prostředky patří různé druhy záslepek do elektrických zásuvek nebo na dvířka elektrospotřebičů.

Vhodnou alternativou jsou i tzv. pop-up krabice. Díky jejich ultra tenkému provedení je možná nenápadná instalace do podlah (dokonce i do betonové nebo zdvojené), kancelářského nábytku i kuchyňských linek. To v konečném důsledku výrazně zvyšuje míru bezpečnosti a usnadňuje údržbu,  snižuje se i riziko kontaktu s vodou nebo zanesení nečistot. Jediným dotykem je celé příslušenství pop-up krabice ihned flexibilně dostupné. Příjemným estetickým bonusem je samozřejmě elegantní designové provedení. Na výběr máte několik modulů, přičemž některé typy jsou již osazeny slaboproudými a silovými přístroji.

 Shrnutí:

  • Podrobnosti o elektrických instalacích nízkého napětí upravuje Česká technická norma ČSN 33 2000-7-701, kde najdete přesné pokyny a nákresy schémat.
  • Bezpečnost musí být vždy na prvním místě, dobrá rada kvalifikovaného elektrikáře proto nikdy není na škodu.
  • I v případě koupě a rozmístění elektrospotřebičů platí zásada dvakrát měř a jednou kup.
  • Ještě před zahájením prací na vysněné kuchyni si důkladně promyslete rozmístění elektrospotřebičů, vypínačů a zásuvek, abyste po krátkém čase nemuseli zvažovat renovaci kvůli nepraktičnosti vašeho prvotního záměru.
  • Než začnete se samotnou rekonstrukcí a montáží kuchyně, zfinalizujte přípravu přípojek elektřiny, plynu i vody. Dodatečné zásahy znamenají navýšení financí.
  • Efektivně umístěte zónu tepla, chladu a vody, čímž si zkvalitníte a urychlíte práci.
  • Ušetřený čas věnujte svým nejbližším nebo zálibám.

Komentovat

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde

Nejčtenější články

Připojte se k proudu portálu Electrend

Pro odběratele našeho newsletteru pravidelně připravujeme soubor praktických rad, návodů a novinek ze světa domovních elektroinstalací, smart bydlení a bezpečnosti.