Nejen v bytě, ale i v domě je důležité správně spočítat počet elektrických zásuvek a vypínačů, které se vám mohou hodit. Jedna dvojzásuvka a jeden vypínač v obytné místnosti je dnes už málo. Jak to ale nepřehnat a zároveň prakticky i logicky vymyslet a vypočítat? Zkusíme to spočítat za vás.
Normy nepustí?
Každý projektant, elektrikář i revizní technik se musí držet norem. Při rozmístění komponentů elektroinstalace, tedy i zásuvek a vypínačů, je třeba zohlednit:
- počet a rozmístění připojovaných spotřebičů,
- parametry spotřebičů,
- případné specifické požadavky,
- umístění a počet svítidel v místnostech,
- zda jde o novou instalaci, nebo rozšíření stávající.
Normy přesně určují umístění zásuvek a vypínačů a jejich obvodů. Doporučují i počty, minimální a maximální.
Věděli jste, že…?
Na světě se používá 15 různých typů zásuvek. Typ E všichni známe, protože se používá u nás v ČR, ale také na Slovensku, v Polsku, Francii a Belgii. Pokud cestujete do země s jiným zásuvkovým a vidlicovým standardem, na vaši cestovní elektroniku vám postačí zásuvkový adaptér.
Jak to spočítat?
Praktická je obvodově topografická metoda. Projděte si všechny místnosti, promyslete rozmístění spotřebičů, svítidel a vypínačů. Počítejte, myslete dopředu i na spotřebiče, které možná dokoupíte později. Každý průběžně používaný spotřebič by měl mít svou zásuvku. Počítejte s tím, že do jednoho zásuvkového obvodu může elektrikář zapojit maximálně 10 zásuvek.
V jedné obytné místnosti (ne kuchyň, koupelna, technická místnost) by měl být jeden zásuvkový obvod. Na jeden světelný okruh mohou být připojeny i dva nebo tři pokoje. S plánem zajděte za projektantem a elektrikářem a společně dospějete ke správnému výsledku.
Co když budeme mít zásuvek málo?
Může se stát, že v zaběhnuté domácnosti časem zjistíme, že jsme naplánovali málo zásuvek. Jaké máme možnosti?
- Rozšíření zásuvkového obvodu,
- instalace dalšího zásuvkového obvodu,
- přizpůsobení počtu reálně využívaných spotřebičů počtu zásuvek.
První dvě možnosti konzultujte s elektrikářem. Poslední možnost zkuste využít jako první v pořadí.
Nevěřte elektroinstalačním mýtům
„Dvě zásuvky mi stačí, rozbočím je prodlužovačkou.“ Toto není cesta. Zvlášť když dnes i v relaxačních a pracovních místnostech používáme několik spotřebičů. Ty je potřeba samostatně zapojit do zásuvek. Prodlužovací kabely jsou na dočasné propojení, vůbec ne na trvalé zapojení.
Co používáme a používat budeme
I když už reálně žijeme na počátku smart éry, klasické zásuvky nikdo hned jen tak „nezruší“, podobně jako nutnost klasického kabelového připojení většiny pravidelně používaných domácích spotřebičů do elektrické sítě.
Někdo uvažuje i „must have“ způsobem a časem může mít zejména kuchyni přeplněnou zbytečnými trendy vychytávkami. Zkusme to vytřídit:
- Jeden kvalitní víceúčelový kuchyňský robot s jednou zástrčkou nahradí většinu nejmodernějších kuchyňských mašinek.
- V koupelně nemusíte mít veškeré kadeřnické příslušenství zapojené najednou.
- V dámské domácí dílničce nebudete sériově připojovat 5 overlocků a k nim menší tkalcovský stav.
Počet spotřebičů v moderních domácnostech vzrostl, ale maximálně 10 zásuvek na jednu místnost je tak akorát.
Pár tipů na závěr
Pokud máte správně spočítané zásuvky, vypínače i spotřebiče, zvažte například vícenásobné elektroinstalační rámečky na umístění až pěti zásuvek. Multifunkční zásuvky, pop-up krabice a smart řešení nejsou vychytávkové trendy, ale praktičtí pomocníci. Například smart řešení Valena Life with Netatmo od společnosti Legrand. Vyzkoušíte?