Pokud se chystáte přesunout elektroměr svépomocí, brzděte. Elektroměr je totiž majetkem distribuční společnosti, která ho chrání před manipulací plombováním. Elektroměr také nemůžete přesunout na libovolné místo – elektroměrový rozvaděč má přesně stanovenou pozici a technické podmínky, podle kterých musí být vyhotoven. Nemusíte mít obavy, přinášíme vám ucelený návod se všemi kroky, které musíte při přesunu elektroměru provést, a upozorníme vás také na případné nástrahy, které na vás číhají.
Nový elektroměr – nové předpisy
Ve většině starých domů je elektroměr součástí hlavní rozvodné skříňky, v které se nachází také hlavní jistič a jističe jednotlivých elektrických okruhů v domě.
Elektrická přípojka je nejčastěji realizována vzdušným vedením ze sloupu elektrického vedení na půdu. Přípojková skříň bývá v tom případě umístěna u sloupku, na kterém je připevněno vedení do domu, případně nad rozvodnou skříňkou. Ve většině případů je osazena závitovými pojistkami.
Nejčastějším důvodem pro přemístění elektroměru je tedy výměna kompletní elektroinstalace v domě, včetně rozvodné skříňky. Další důvod může být, že chcete na domě vyměnit střechu spolu s krovem.
Pokud budete při těchto činnostech zasahovat do elektroměru nebo do elektrické přípojky, musí tento krok předem odsouhlasit váš distributor elektrické energie (ČEZ Distribuce a.s., PRE distribuce, a.s. a EG.D. a.s. (E.ON distribuce).
V případě přesunu elektroměru ale musíte při realizaci nového elektroměrového rozvaděče i přípojky dodržet současně platné technické normy (ČSN) i technické podmínky připojení, které si určuje vaše distribuční společnost. Přestože jsou ČSN obecně závazné v celé ČR, podmínky připojení i postup přemístění elektroměru se u jednotlivých distributorů mohou lišit.
Distribuční společnosti obvykle požadují, aby byl elektroměrový rozvaděč na veřejně přístupném místě na hranici vašeho pozemku. To v praxi znamená, že ho musíte umístit buď na fasádu domu (je-li veřejně přístupná), případně přímo do plotu nebo na samostatně stojící základnu někde před vaším plotem. Takové umístění platí pro rodinné domy, rekreační chaty a podobné obytné objekty.
K elektroměrovému rozvaděči musíte udržovat přímý a trvalý přístup, který nemůžete omezit např. dalšími stavebními aktivitami v jeho okolí. Můžete použít pouze takový rozvaděč, který byl přímo pro tento účel vyroben a který splňuje požadavky distribuční společnosti a příslušných ČSN.
Postup je podobný jako u nové přípojky
Při přemístění elektroměru jde v podstatě o podobný postup jako u realizace nové elektrické přípojky s tím rozdílem, že distribuční společnosti zpravidla neplatíte připojovací poplatek, ale jen menší poplatek za odplombování a zaplombování součástí elektroměrového rozvaděče. Nevyhnete se ovšem nákladům za materiál (elektroměrová skříň, jističe, kabeláž) a práci kvalifikovaných elektrikářů.
Pokud již máte přípojku či elektroměrový rozvaděč v souladu s aktuálními požadavky ČSN a distribuční společnosti, postup se vám zjednoduší jen na přesun samotného elektroměrového rozvaděče a k němu instalované nové kabeláže.
V první řadě musíte podat žádost distribuční společnosti. Na základě jejího vyjádření si necháte vypracovat projekt nové elektrické přípojky. V něm bude přesně specifikováno, odkud budete dům připojovat, jaké prvky a jakou kabeláž při tom použijete. Projekt vám vypracuje kvalifikovaný projektant elektrických zařízení.
V dalším kroku požádáte distribuční společnost o přemístění elektroměru (každá společnost na to má jiný formulář) s tím, že k žádosti doložíte vyhotovenou projektovou dokumentaci. Distribuční společnost vám přemístění schválí, následně si musíte sehnat kvalifikovaného elektrikáře, který nainstaluje a připojí elektroměrový rozvaděč (zatím bez elektroměru) a příslušnou kabeláž.
Nové přípojky se od sloupu elektrického vedení realizují většinou podzemním vedením. Stejným způsobem se ukládá i kabel vedoucí od elektroměrového rozvaděče k nové rozvodné skříňce domu. Pokud chcete ušetřit pár korun, můžete výkopové práce realizovat svépomocí. K přípojce nepotřebujete stavební povolení, nezbytné je však ohlášení drobné stavby, v které uvedete i to, zda potřebujete rozkopat městský pozemek, nebo vést kabel pod silnicí.
Po instalaci elektroměrového rozvaděče a vaší části přípojky musíte provést první odbornou prohlídku a odbornou zkoušku přípojky (revizi). K tomu potřebujete revizního technika – elektroinstalační firma, která vám přijde realizovat přípojku, zpravidla má nějakého k dispozici. Revizní technik vyhotoví revizní zprávu a plán skutečného vyhotovení přípojky – ty předložíte distribuční společnosti.
V poslední fázi vás navštíví pracovníci distribuční společnosti, kteří demontují elektroměr z původního místa, přemístí ho do nového rozvaděče a nakonec ho zaplombují. Rovněž zrealizují změny na své části elektrické přípojky, pokud je to nutné.
Zapamatujte si:
- Nejčastějším důvodem přesunu elektroměru je rekonstrukce střechy nebo rekonstrukce kompletní elektroinstalace.
- Při přesunu musíte k umístění elektroměru použít rozvodnou skříňku a vybrat místo v souladu s aktuálně platnými ČSN a připojovacími podmínkami distributora elektrické energie.
- Ve většině případů jde v podstatě o realizaci nové přípojky elektrické energie.
- K nové přípojce musíte mít vypracovanou projektovou dokumentaci ještě před podáním žádosti o přeložení elektroměru, ta musí být v souladu s podmínkami distribuční společnosti.
- Přípojku realizuje kvalifikovaný elektrikář nebo elektroinstalační firma.
- Před samotným přesunem elektroměru musíte zajistit revizi nové přípojky revizním technikem.
- V poslední fázi vás navštíví pracovníci distribuční společnosti, kteří zrealizují svou část elektrické přípojky a následně provedou překládku elektroměru s jeho odplombováním a následným zaplombováním.