Demontujete elektroinstalaci? A víte jak na to?

Pokud jste se rozhodli vyměnit nebo z jiného důvodu demontovat zásuvku, vypínač, instalační krabici nebo rozvodnou skříň, myslete v první řadě na vaši bezpečnost. Přinášíme vám přesný postup, abyste nic nezanedbali.

I vypnuté může být pod napětím

Při jakékoli práci na elektroinstalaci je vždy prvořadé zajistit beznapěťový stav. I nejzkušenější elektrikáři se vyhýbají práci pod napětím, protože vědí, že udělat chybu je v tomto případě velmi snadné, ale odstranit případné následky může být mnohem náročnější.

U svítidel nestačí jen vypnout vypínač – nikdy totiž nevíte, kdo elektroinstalaci zapojoval. Zejména na starších elektroinstalacích pracovali různí „mistři“ a kdo jejich díla opravoval, ví, že ani takové „chuťovky“ jako přerušení nulového vodiče místo fázového ve vypínači nejsou výjimkou.

Vždy proto vypněte i jistič nebo vyhoďte pojistku příslušného okruhu, na kterém jdete práci provádět. O tom, že zařízení je bez napětí, se přesvědčte elektrikářskou zkoušečkou – to, zda zkoušečka funguje, si nejprve ověřte na zásuvce pod napětím. Beznapěťový stav ověřujte vždy dvoupólově – tzn. s prvním zkušebním hrotem na fázovém a druhým na neutrálním vodiči (nuláku).

Pokud nemáte zkoušečku, beznapěťový stav můžete prověřit připojením přenosného spotřebiče (stolní lampa, rychlovarná konvice apod.). Ten ale také nejprve přezkoušejte na funkční zásuvce.

Věděli jste, že?

Na technických zařízeních, která představují zvýšenou míru ohrožení života a zdraví zaměstnanců, pokud jde o jejich obsluhu, montáž, údržbu, kontrolu nebo opravy, mohou práce a činnosti samostatně provádět a samostatně je obsluhovat jen odborně způsobilí zaměstnanci. Stále však nebyl vydán prováděcí právní předpis k § 11 zákona č. j. 309/2006 Sb. o zajištění dalších podmínek BOZP, který se této zvláštní odborné způsobilosti týká.

Ve dvouvodičových sítích se při práci pod napětím můžete setkat i s jedním nepříjemným jevem. Při odpojení nulového vodiče pod napětím se na vodivé kostře každého elektrospotřebiče napájeného z daného bodu objeví životu nebezpečné napětí, které může vám nebo vašim blízkým způsobit úraz. O důvod víc, proč nepracovat pod napětím.

Se staršími hliníkovými vodiči pracujte opatrně, snažte se je zbytečně neohýbat do příliš ostrých úhlů. Po čase totiž zkřehnou a mají tendenci se lámat, přičemž jejich izolace praská a opadává.

Vyčnívající vodiče zajistěte

Co s vyčnívajícími vodiči, pokud jste rozebrali zásuvku nebo vypínač a zrovna nemáte po ruce nový? Jednoznačně byste je měli zajistit zaizolováním. Jednak tím předejdete možnému úrazu el. proudem a také případnému zkratu fázového vodiče na neutrální (nulák) nebo ochranný vodič.

Můžete to provést omotáním několika vrstev lepící izolační pásky. Lepší řešení je ale na vodiče navléct tzv. bezšroubové svorky, které se používají ke spojování vodičů. Ty vodičům poskytnou dostatečnou izolaci (to je v podstatě i jejich účel), ale zároveň je můžete později odpojit a použít tam, kde to budete potřebovat.

U malířských prací byste měli vodiče chránit. Někteří lidé je stočí do krabice a tu následně ucpou kusem novinového papíru. To ale není nejlepší nápad, tento postup je totiž nejen dost pracný, ale taky při nedokonalé izolaci vodičů, a tím pádem možném zkratu, se zvyšuje riziko požáru. Pokud papír navlhne (např. při malování), nezapomínejte ani na riziko úrazu el. proudem.

V sortimentu výrobců el. zásuvek a vypínačů, jako je např. Legrand, najdete také speciální plastové ochranné kryty, které se instalují na namontovaný přístroj (zásuvku nebo vypínač) bez ochranného rámečku.

Zapamatujte si:

  • Na elektroinstalaci může pracovat jen kvalifikovaný elektrikář.
  • Nevypínejte jen vypínač, vždy vypněte také jistič, resp. vyhoďte pojistku příslušného el. okruhu.
  • O beznapěťovém stavu se přesvědčte elektrikářskou zkoušečkou, a to dvoupólově.
  • Nikdy nepracujte pod napětím.
  • Pozor na staré hliníkové vodiče – lámou se a jejich izolace praská a opadává.
  • Přečnívající vodiče zaizolujte izolační páskou nebo zapojením do bezšroubové svorky.
  • K ochraně při malování můžete použít speciální plastové ochranné kryty na přístroje od výrobců vypínačů a zásuvek.

Komentovat

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde

Nejčtenější články

Připojte se k proudu portálu Electrend

Pro odběratele našeho newsletteru pravidelně připravujeme soubor praktických rad, návodů a novinek ze světa domovních elektroinstalací, smart bydlení a bezpečnosti.