Všichni, kdo se rozhodli předělat panelákový byt, zjistili, co je na rekonstrukci nejnáročnější – předělání bytového jádra. Původní paneláková bytová jádra, tedy koupelny a WC, jsou umakartová. Pokud při předělávce jádra chcete zasáhnout do dispozičního řešení bytu, můžete. Čeká vás zodpovědná příprava, cca dvoutýdenní práce několika dělníků a adekvátní náklady.
Proč jsou bytová jádra z umakartu?
Umakart byl v socialistických dobách výstavby paneláků dostupný, levný a lehký materiál. Materiálové složení této náhrady poctivého zdiva se skrývá v názvu, je to umělý karton. Bytová jádra se z něj nestavěla, ale jednoduše a rychle skládala.
Umakart je lepený vícevrstvý karton s povrchovou úpravou. Jeho „odolnost“ vůči vodě a vlhkosti a estetická „dekorativnost“ jsou legendární. Podobně i jeho chybějící zvukově-izolační vlastnosti. Umakart má ale jednu výhodu: dokážete ho poměrně snadno a rychle odstranit.
Jak na předělávku?
Pro každého dělníka i projektanta je předělání jádra výzvou. Pokud se majitel bytu rozhodne původní půdorys rozbít a přesunout jako částečky tetrisu, mají se všichni na co těšit. Pokud bude koupelna a kuchyně po rekonstrukci jinde, je to vážný stavební zásah. Nepostačí k tomu jen sekáč a zednická lžíce, bude potřeba podstatně víc.
Byt v bytovce se včetně jádra nedá zbourat a postavit nanovo. Chcete-li mít vířivku na balkoně, zřejmě vám to neprojde. Zvlášť, pokud je přívod vody a odpad na druhé straně bytu, v původním jádru, ve stoupačce. Pokud jádro i rozeberete, instalační šachta a všechny rozvody v ní musí zůstat na svém místě. A šachta musí být i po předělání dostupná.
Bez ohlášek a povolení ani ránu
Předělání bytového jádra vyžaduje nezbytnou přípravu:
- svou představu přeneste do projektu s projektantem nebo bytovým architektem,
- ohlaste stavební úpravy správci budovy i stavebnímu úřadu,
- pokud předělávka zasáhne i nosné stěny, potřebujete statický posudek a stavební povolení,
- nezapomeňte o přestavbě informovat sousedy.
Věděli jste, že…?
Rekonstrukce bytového jádra je téměř vždy také předěláním rozvodů elektřiny, vody, odpadu, případně plynu. I kdybyste neměnili dispoziční řešení, je určitě třeba vyměnit staré rozvody. Jejich posouzení samozřejmě nechte na odborníky.
Kolik za kolik?
Předělání bytového jádra může trvat kolem dvou, ale i více týdnů. K nákladům na materiál a nové vybavení je potřeba připočítat i cenu práce. Kvalitní odborná práce je adekvátně placená. Do předělávky bude třeba zapojit více dělníků. Zedníka, obkladače, instalatéra, topenáře, elektrikáře, malíře.
Ideální je, když vám kompletní předělávku řeší jedna firma s mistry všech potřebných profesí. Nezapomeňte na smlouvu s rozpočtem, popisem a objemem prací a termínem jejich dokončení. Po dokončení prací pamatujte na revizní zprávy (elektro, plyn) a předávací protokoly, abyste se v případě reklamace vyhnuli nepříjemným překvapením. Pokud budete předělávat koupelnu a WC, počítejte s náklady v desetitisících. Když přidáte i kuchyni, rozpočet může narůst nad 250 000 Kč.
Náš tip:
Koupelnu a WC můžete dle aktuálních trendů spojit, nebo nechat odděleně – je to na vašem rozhodnutí. Nejvíce závisí na preferencích obyvatel bytu. Vícečlenná rodina zřejmě uvítá oddělené prostory. Zvažte výhody a nevýhody obou řešení, klíčové je soukromí a míra intimity členů domácnosti.
Dejte sbohem umakartu
- Klasická socialistická umakartová jádra přežila několik generací. Pokud takové jádro v bytě stále máte, je třeba ho předělat.
- I když rozlohu vašeho bytu nezvětšíte, můžete si vyhrát s interiérem a částečně i umístěním koupelny, WC a kuchyně.
- Kompletní předělání jádra i s novými rozvody vás vyjde na desetitisíce, s kuchyní více.
- Sehraná parta řemeslníků zvládne předělávku, než se vrátíte z dovolené. I s odvozem stavebního odpadu a úklidem.