Seriál: Zahradní domek, altán a letní kuchyňka

Přestože zahradní domek, letní kuchyňka nebo zahradní altán plní na pozemku rodinného domu pouze doplňkové funkce, elektřina se v nich vždy hodí. Tyto stavby však mají svá specifika a elektroinstalace se v nich musí v některých případech řídit přísnějšími pravidly než v domě. Poradíme vám, jak na to bezpečně.

Na odpočinek i jako skladiště

Zatímco altán využívá většina lidí k odpočinku, letní kuchyňka nebo zahradní domek může sloužit také jako skladiště nářadí nebo prostor pro umístění čerpadla, zavlažovacího systému, technologie bazénu apod. V závislosti na využití tedy myslete na zásuvky a vývody pro:

  • Nářadí a stroje – Pro klasické ruční nářadí bude stačit 230 V zásuvka, pro stroje, jako jsou např. okružní pila, míchačka nebo silnější svářečka, se vám bude hodit 400 V zásuvka. Tak jako tak byste ji měli napojit na samostatný obvod jištěný jističem s charakteristikou C, který odolá i vysokým rozběhovým proudům. Pro 230 V zásuvku vyhoví 16 A jistič, pro 400 V zásuvku závisí volba jmenovitého proudu jističe na typu zásuvky a přívodního kabelu.
  • Osvětlení – Kromě osvětlení samotného interiéru domku, letní kuchyňky nebo altánku nezapomeňte ani na reflektory, které osvětlí jeho okolí (ideální jsou úsporné LED reflektory se senzorem pohybu). K osvětlení postačí jeden společný obvod s 10 A jističem.
  • Elektrický ohřívač – Může se jednat o horkovzdušný ohřívač, resp. konvektor do interiéru. Ty mají často termostat s ochranou proti mrazu, který se aktivuje při teplotě blízké nule. Zabrání tak zamrznutí interiéru a ochrání např. vodovodní potrubí nebo teplomilné rostliny. Takové ohřívače mohou mít příkon přes 2 000 W a připojují se do běžné 230 V zásuvky jištěné 16 A jističem.
  • Infrazářič – Jedná se o ohřívač, který neohřívá okolní vzduch, ale přímo okolní objekty pomocí infračerveného záření. Okamžitě po jeho zapnutí budete cítit příjemné teplo. Infrazářiče se vyrábějí v nástěnném provedení, ale také v provedení připomínajícím lustr, takže je můžete zavěsit přímo do středu altánku nebo nad stůl v zahradním domku. Tímto způsobem si můžete prodloužit sezónu a zorganizovat posezení s přáteli i v zimě. Infrazářiče mohou mít příkon i přes 3 000 W a mohou se připojovat do 230 V zásuvky, případně k el. obvodu napevno pomocí instalační krabice. V každém případě si připravte samostatný okruh se 16 A jističem.
  • Čerpadlo, zavlažovací systém – Menším systémům stačí jednofázový 230 V okruh, mnohé z nich se dokonce připojují do 230 V zásuvky. Silnější čerpadla mohou vyžadovat třífázovou přípojku. V každém případě se vždy řiďte pokyny výrobce konkrétního motoru nebo zavlažovacího systému, který v návodu k instalaci většinou specifikuje způsob připojení systému do elektrické sítě.
  • Technologii bazénu – Na ni jsou kladeny specifické požadavky. Při jejím umísťování se tedy řiďte pokyny výrobce.
  • Elektrický gril, výčepní zařízení, ozvučení – Všechna tato zařízení se připojují do klasické 230 V zásuvky. Jejich příkon zřídkakdy přesáhne 3 600 W (gril přes 2 000 W, výčep max. 500 W a ozvučení max. pár stovek W). Můžete pro ně tedy připravit více zásuvek připojených na jeden společný okruh, který bude jištěn 16 A jističem.

Věděli jste, že…?

Prodlužovací přívody (prodlužovačky) by měly sloužit pouze jako dočasný přívod elektřiny. Jejich izolace se totiž může snadno poškodit a úraz el. proudem je na světě. Obzvlášť nebezpečné je to právě v exteriéru, kde je často zvýšená vlhkost. Myslete na to při plánování elektroinstalace.

Pozor na vlhkost, prach a hlodavce

Při plánování elektroinstalace v altánku, ale i v zahradním domku nezapomínejte na to, že okolní prostředí je zde úplně jiné než v interiéru domu. Teploty se často mění, což zvyšuje i vlhkost vzduchu. Vypínače a zásuvky budete obsluhovat vlhkýma rukama a nechtěně je můžete i mechanicky poškodit (např. během prací kolem domu nebo při ukládání nářadí). Určité riziko představují také hlodavci, kteří si rádi pochutnávají na elektrických kabelech.

V těchto prostorách byste tedy měli použít zásuvky, vypínače, svítidla, krabice a další elektroinstalační prvky se zvýšenou odolností. Dostatečnou odolnost vůči vniknutí cizích předmětů, prachu a vlhkosti poskytnou zařízení s krytím alespoň IP44, která jsou rezistentní vůči stříkající vodě. Takové prvky můžete nainstalovat i do exteriéru, přesto však bude lepší, když budou pod stříškou a ne na přímém dešti.

Mechanickou ochranu zabezpečíte instalací kabelových rozvodů do plastových nebo pancéřových chrániček (pokud budou instalovány na povrchu). Na rozdíl od domu je v zahradním domku vhodné, když zásuvky umístíte o něco výše, klidně i na úroveň vypínačů (nebudou tak moc na očích). Snížíte tím riziko zatopení v případě přívalových dešťů či povodní.

Věděli jste, že…?

Pro některé elektroinstalační prvky výrobci udávají i stupeň mechanické odolnosti IK. Tak jako u čísla IP zde platí, že čím vyšší hodnota, tím je prvek odolnější (v tomto případě vůči mechanickému poškození). Hodnoty mechanické odolnosti IK se pohybují od IK 00 do IK 10.

Bezpečnost nade vše

Co se týče připojení elektroinstalace, všechny elektroinstalační obvody v zahradním domku či altánku můžete připojit přímo k hlavnímu rozvaděči domu, případně k podružnému rozvaděči např. v garáži. V rozvaděči pak budou umístěny i jističe pro tyto obvody. Pokud v rozvaděči nebudete mít dostatek prostoru, můžete z něj vyvést kabelový přívod pro malý podružný rozvaděč, který zřídíte přímo v domečku.

Kabeláž můžete uložit do země (podrobnosti najde v našem článku oelektroinstalacích v zahradě) nebo v případě potřeby i do betonu. V betonu však kabely nemohou být umístěny přímo, ale vždy v chráničce, aby byly chráněny před mechanickým poškozením při pnutích v betonu.

Zahradní domky a altánky bývají často vyhotoveny ze dřeva, které je z hlediska elektroinstalací považováno za hořlavý materiál. Elektroinstalace v dřevostavbách se řídí přísnými pravidly dle ČSN 33 2312.

Samozřejmostí pro bezpečnou elektroinstalaci by v každém případě měly být proudové chrániče, které vás a vaše blízké ochrání před úrazem el. proudem. Ochranu upravuje ČSN 33 2000-4-4.

U altánků nebo elektrických prvků v blízkosti bazénů, vířivek nebo jezírek se riziko úrazu el. proudem zvyšuje. Dejte si tedy pozor, abyste dodrželi příslušné bezpečnostní předpisy.

Zvláštní ochranu před bleskem většina altánů, zahradních domků nebo letních kuchyněk nepotřebuje, protože jsou často chráněny hromosvodem na samotném domě. V každém případě by měl případnou potřebu hromosvodu stejně jako kompletní elektroinstalaci navrhnout projektant.

Shrnutí:

  • Přestože zahradní domek, letní kuchyňka nebo altán plní pouze doplňkové funkce, elektřina se v nich vždy hodí.
  • Myslet byste měli na zásuvky a přívody pro el. nářadí a stroje, ohřívače, osvětlení, el. gril, čerpadlo, zavlažovací systém, případně bazénovou technologii.
  • El. zařízení v těchto místech by měla mít krytí alespoň IP44, zásuvky umístěte výše než v domě – zabráníte tím případnému zatopení.
  • Pokud budete rozvody instalovat na povrch, použijte plastové nebo pancéřové chráničky, je-li domeček nebo kuchyňka ze dřeva, platí přísnější předpisy než pro zděné stavby.
  • Všechny zásuvkové i světelné obvody v domovních instalacích musí být chráněny proudovými chrániči.
  • Zvláštní ochranu před bleskem zahradní domek většinou nepotřebuje, měl by o tom však rozhodnout projektant.

Komentovat

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde

Nejčtenější články

Připojte se k proudu portálu Electrend

Pro odběratele našeho newsletteru pravidelně připravujeme soubor praktických rad, návodů a novinek ze světa domovních elektroinstalací, smart bydlení a bezpečnosti.