Závisí to na tom, jaký dům máte, stavíte nebo rekonstruujete. Pokud nízkoenergetický bungalov, technické vybavení je určitě minimalističtější než v dvoupatrové vile s heliportem, saunou, tenisovým kurtem a zastřešeným bazénem. A samozřejmě i požadavky na instalaci a zabezpečení kabelové infrastruktury jsou jiné.
Topologie nepustí
Předpokládejme, že elektrickou přípojku už máme na pozemku, stavbě nebo v domě připojenou, odborně odzkoušenou. Máme „hodiny“, elektroměr a uvažujme nad různými druhy kabeláže, kterou bude „téct“ elektrický proud, ale i data. Pokud nejsme kvalifikovaný elektrikář, který řeší elektroinstalace, tak opravdu jen uvažujme, nejlépe spolu s odborníkem. Pokud stavíme, plán elektroinstalace je povinnou součástí projektu. Pokud rekonstruujeme, měl by být také. Nezapomínejme na to, že mnohé cesty elektrické a datové i multimediální kabeláže mohou být shodné.
Mějte na paměti
Neodborná elektroinstalace je mimo jiné rizikem pro zdraví a život lidí ve vaší domácnosti! Bezpečnost elektrické instalace je spolu s funkčností nejdůležitějším požadavkem
Elektroinstalace chce odborníka
Od hlavního přívodu elektrické energie, rozvaděče, jistících prvků obvodů, chráničů přes přepěťovou ochranu se potřebujete překabelovat až po poslední ukončení ve svítidle nebo vypínači. Realizujte projekt s odborníkem, který bude mít mnoho otázek, na které bude chtít odpovědi. Kvalifikovanému elektrotechnikovi pochopitelně přenechte:
- odbornou realizaci,
- instalaci elektrických rozvodů,
- umístění prvků sítě.
Výběr kabeláže svěřte profesionálovi, který má osvědčení a oprávnění. A ví, že indukční varné desky či trouby se nepřipojují přes prodlužovačky. Kabely na elektroinstalaci se používají vždy měděné. Výjimkou jsou pouze přívodní kabely na elektrickou přípojku. Pokud jsou to kabely do stěn, tak typové označení CYKY, resp. CYYP. Pak jsou tu ještě kabely nehořlavé, které zachovávají funkci při požáru. I zde je možné vybírat mezi 30 a 120minutovou funkčností, která se ovšem projevuje také na ceně.
Ohebné FXP hadice jsou nezbytností
Do takzvaných chrániček – „husích krků“, jednoduše „trubek“ – instalujeme jakoukoliv kabeláž, protože tam je chráněna. Kromě toho je kabeláž v případě poškození velmi elegantně vyměnitelná bez nutnosti jejího vysekávání ze zdi. Chráničky jsou různých typů. Existují ohebné, mechanicky a tepelně odolné i ohnivzdorné. Byly vymyšleny na to, aby chránily elektrickou kabeláž.
Věděli jste, že…?
Až 90 % kabelových a datových vstupů do domu je obvykle v místě, kde se připojuje elektřina, plyn i voda. Proto je vhodné právě sem umístit technologickou místnost, nebo alespoň skříňku či výklenek.
Myslíme na ochranu a bezpečnost
Jak vašich kabelů v chráničkách, tak i samotných elektrických obvodů. Každý spotřebič (varná deska, trouba, myčka nádobí, pračka, sušička, lednice) by měl být napojen na vlastní přívod elektrické energie a na zvlášť chráněný elektrický obvod. To by měl řešit odborník už jako povinnou položku projektu. Nároky na materiály kabeláže i chrániček jsou přísné, včetně protipožárních.
Dimenzování elektroinstalace v souvislosti se současným příkonem bytu řeší v projektu technická zpráva, konkrétně protokol o určení vnějších vlivů. Mluví o tom, kde se nachází elektroinstalace, v jakých materiálech je instalována i o tom, kde a na co se bude používat. Jde o to, aby vedení, obvody i jističe zvládaly neúměrné nárazové zvýšení odběru. Elektrikář, resp. projektant musí u návrhu jít od konce, čili od koncových spotřebičů k rozvaděčům. Musí sčítat příkony spotřebičů. Následně navrhne obvody kabeláže a jejich následné jištění.
Příklad: Všechny zásuvky 230 V jsou instalovány kabelem s průřezem 2,5 mm2 a jištěny jističem 16 A. Svítidla jsou instalována kabelem s průřezem 1,5 mm2 a jištěna jsou jističem 10 A.
Mikrovlnka versus tepelné čerpadlo
Je jasné, že menší domácí spotřebiče mají i menší nároky na spotřebu a také ochranu, jištění. Vaše mikrovlnka je tedy připojena jinak než vaše tepelné čerpadlo nebo bojler, elektrický sporák či topné těleso v sauně.
Shrnutí:
- Kabeláž ve svém domě neřešte „kutilsky“.
- „Prodlužka“ není bezpečné řešení.
- Projekt řešte s odborníkem.
- Instalaci kabeláže svěřte profesionálovi.
- Kabeláž chrání chráničky.
- Neodborná elektroinstalace může ohrozit zdraví i život.