Neodborně provedené elektroinstalační práce vám kromě vrásek na čele mohou způsobit i ohrožení majetku nebo zdraví vás a jiných osob žijících v domácnosti. Proto vám poradíme, na co si dát pozor při výběru dodavatele elektroinstalačních prací, jaké osvědčení a certifikáty od něj požadovat a jak si jeho odbornost a spolehlivost předem prověřit.
Podniká váš dodavatel legálně?
Při stavbách rodinných domů se často setkáte s tím, že vám dodavatel nabídne slevu na materiál nebo služby dodané „bez papíru“, tedy bez dokladu o koupi. Je to pochopitelné, protože z takto dodaných služeb a zboží nemusí odvést daň z příjmu (15 % a více) ani DPH (21 %).
Kvůli případnému uplatnění záruky byste však měli s dodavatelem vždy sepsat smlouvu o dílo. Mnoho lidí se totiž mylně domnívá, že provedením první prohlídky a zkoušky elektroinstalace (revize) přechází celá odpovědnost na revizního technika. Ten odpovídá pouze za bezpečnost elektroinstalace, za dodaný materiál a služby odpovídá dodavatel uvedený ve smlouvě o dílo – stejně jako tomu je u jiných stavebních prací.
Abyste se vyhnuli případným problémům při uplatňování záruky, ujistěte se, že váš dodavatel podniká legálně. Živnostníka si můžete prověřit v živnostenském rejstříku, firmy (s.r.o., a.s. apod.) zase najdete v obchodním rejstříku. V živnostenském rejstříku si všímejte data vzniku a zániku jednotlivých předmětů činnosti a toho, zda nejsou pozastaveny.
Pomocí portálu http://ww.obchodnirejstrik.cz/ si můžete bezplatně prověřit i finanční kondici dodavatelské firmy. Problémy s financemi u dodavatele mohou později přerůst do problémů s dodávkou materiálu nebo služeb pro vás.
Není elektrotechnik jako elektrotechnik
Elektrická instalace (kromě tzv. slaboproudých s bezpečným napětím, jako např. počítačové sítě, kamerové systémy apod.) je vyhrazené technické zařízení – elektrické. Osoba, která může taková zařízení instalovat, udržovat, opravovat či rekonstruovat, musí být elektrotechnik s osvědčením podle § 6, 7 a 8 Vyhlášky Českého úřadu bezpečnosti práce a Českého báňského úřadu č. 50/1978 Sb. Toto osvědčení dostane pouze člověk s elektrotechnickým vzděláním a potřebnými lety praxe po úspěšném složení zkoušky. Přeškolení i zkoušku provádí elektrotechnik nebo firma s potřebným oprávněním.
Mezi vyhrazená technická zařízení patří i hromosvody. Oprávnění k výkonu práce na hromosvodech dávají výše zmíněná osvědčení. Zmínka o hromosvodu v nich ale musí být výslovně uvedena.
Dodavatelé elektrické energie mají na svých stránkách často uvedený seznam elektroinstalačních firem pro jednotlivé regiony. Někteří z nich udělují firmám i status partnera, což je pro vás zárukou, že je firma spolehlivá a pracuje profesionálně.
Věděli jste, že…?
Elektroinstalaci můžete uvést do provozu až po provedení první odborné prohlídky a první odborné zkoušky (revize). Tu může provádět pouze revizní technik s platným osvědčením vydaným TIČR. Větší elektroinstalační firmy mají vlastního revizního technika, ty menší většinou spolupracují s „externisty“.
S alarmy a kamerami opatrně
Přestože zabezpečovací zařízení (alarmy) a kamery nejsou vyhrazeným technickým zařízením, nemůže je nainstalovat kdokoliv. Projektování, montáž, údržbu, revizi a opravy těchto zařízení může provádět pouze osoba nebo firma s platnou koncesovanou živností “Poskytování technických služeb k ochraně majetku a osob”. Podmínkou provozování této živnosti je bezúhonnost všech zaměstnanců dle § 6 odst. 2 zák.č. 455/1991 Sb. Zabezpečovací a kamerový systém musí být nainstalován v souladu se zákonem na ochranu osobních údajů a tak, aby spolehlivě plnil svou funkci.
Výrobci alarmů a kamerových systémů elektroinstalačním firmám také udělují certifikáty, resp. osvědčení. Ty jsou většinou důkazem toho, že pracovníci dané firmy absolvovali potřebné školení a dokážou s konkrétními typy alarmů a kamerových systémů pracovat. Montáží od certifikované firmy získáte jistotu kvalitní servisní podpory do budoucna.
Papír snese všechno
Uvedená osvědčení, oprávnění a certifikáty vám mohou poskytnout jakousi záruku, že dodavatel podniká legálně a má na elektroinstalační práce dostatečnou kvalifikaci. I zde však platí, že papír snese všechno, neměli byste proto zapomínat ani na ověření elektroinstalační firmy přes reference.
Můžete je získat od vašich známých nebo sousedů, kterým už daná firma elektroinstalační práce provedla. Pomůže také internet – recenze najdete na facebookové stránce firmy, často i při vyhledání firmy přes Google, případně v různých internetových katalozích firem.
Přehled o odbornosti elektroinstalační firmy si můžete udělat už při úvodní komunikaci s jejími pracovníky. Uvidíte tak, zda mají přehled o nejnovějších trendech týkajících se nejen designu, ale především bezpečnosti elektroinstalací.
Shrnutí:
- Prověřte si, zda váš budoucí dodavatel elektroinstalačních prací podniká legálně (živnostenský a obchodní rejstřík, portál http://www.obchodnirejstrik.cz/).
- Vždy sepište smlouvu o dílo kvůli uplatnění záruky.
- Zkontrolujte si, zda má dodavatel dostatečnou kvalifikaci a oprávnění na elektroinstalační práce a na montáž kamerových systémů nebo alarmů.
- Nezapomínejte, že každá elektroinstalace musí před uvedením do provozu projít tzv. revizí, kterou může provést pouze revizní technik.
- Papír snese všechno, nejlépe tedy bude, když se podíváte i na reference dané elektroinstalační firmy.
- S dodavatelem intenzivně komunikujte ještě před sepsáním smlouvy o dílo, uděláte si tak lepší přehled o jeho odbornosti a způsobu práce.