Pohodlí, komfort, soukromí, bezpečí… to jsou vlastnosti kvalitního bydlení. Proto je potřeba se postarat také o to, aby nás nerušil nikdo nezvaný. K naplnění definice pohodlí patří vyřešení situace – co když někdo zazvoní? O vše se postará audio a video vstupní systém. Nemusíte běhat přes celý dům nebo přerušit činnost, kterou aktuálně děláte. Dokonce víte, kdo u vás zvoní, i když jste stovky kilometrů od domova.
O co vlastně jde?
Kamera video vstupního systému vašeho rodinného domu „vidí“ i toho, kdo je u brány nebo vchodových dveří a vy ho díky tomu vidíte na displeji. Je to moderní komunikační a částečně i bezpečnostní zařízení, se kterým můžete být s vaším hostem v kontaktu téměř face to face. Hlásí příchody do vašeho domu a zprostředkuje vám komunikaci s příchozím a je jen na vás, jestli jej pustíte dovnitř. Systém video vstupního systému je složen z více interiérových a exteriérových komponent, které si můžete vybrat dle svých potřeb.
Venkovní jednotka
Venkovní jednotka by měla být odolná vůči vodě (IP) či mechanickému nárazu a poškození (IK). Bezkontaktní čtečka klíčenek (ideálně technologie Mifare), odolný kryt tlačítek a širokoúhlá barevná venkovní kamera by rovněž měly být standardem. Pro větší dům s více vchody nebo branami zvažte více venkovních jednotek.
Vnitřní jednotka
Vnitřní jednotka je videotelefon instalovaný většinou na zeď. Vypadá jako malý tablet s barevným, zpravidla 5 nebo 7palcovým displejem. Uživatelské rozhraní je pohodlné a intuitivní. Nejnovější modely umí navíc komunikovat i se smart zařízeními. Příslušenstvím mohou být také interiérové kamery, s jejichž pomocí můžete přes svůj chytrý telefon vidět i dění ve vašem domě, když jste pryč.
Náš tip:
Design odložte na druhé místo. Při výběru vstupního systému se zaměřte zejména na účelnost, praktičnost, funkcionalitu a odolnost.
Základní rozdělení domovních a bytových vstupných systémů
Vstupní, vchodové audio a video komunikační systémy rozdělujeme podle způsobu obousměrné komunikace se zvonícím hostem. Prostřednictvím audio vstupního systému komunikujeme akusticky pomocí bytového nebo domovního „telefonu“, s možností vpustit nebo nevpustit hosta dovnitř. Video vstupní systém nám umožňuje prostřednictvím kamery u vchodu a displeje na vnitřní jednotce komunikovat tak, že příchozího i vidíme.
Myslete na video vstupní systém včas
Pokud chystáte rekonstrukci nebo stavíte dům, je potřeba v projektové přípravě myslet i na video vstupní systém a instalaci venkovní vstupní jednotky se
- „zvonkem“,
- mikrofonem,
- reproduktorem,
- a kamerou je třeba plánovat na dobu tahání kabeláže.
Platí to i pro vnitřní jednotku. Je vhodné vybrat si předem správný typ video vstupního systému podle funkčnosti a preferencí v domácnosti. Na instalaci byste si určitě neměli vzpomenout teprve tehdy, když už je vymalováno například i včetně fasády.
U dvougeneračního domu nepotřebujete dva samostatné vstupní systému, ale bude vám stačit sada pro dva účastníky se dvěma tlačítky na venkovní vstupní jednotce a dvěma vnitřními jednotkami. Každá rodina si obslouží své hosty.
Logika rozmístění jednotek
Umístění vnější a vnitřní jednotky je třeba pečlivě promyslet. Pár minut plánování navíc před instalací znamená mnoho ušetřených problémů, kterým můžete předejít.
Venkovní jednotka
U rodinných domů je umístění snadné. Venkovní jednotka patří na stěnu ke vstupním dveřím, kamera by měla být osazena přibližně do výšky očí. U bytových domů je třeba se navíc řídit předpisem který říká, že nejvýše umístěné tlačítko má být umístěno max. 1,2 m nad terénem aby bylo dosažitelné i pro vozíčkáře. Proto je zde ideální konzultovat umístění širokoúhlé kamery s odborníkem, abyste viděli tvář příchozího a zároveň vyhověli předpisům na bezbariérový přístup. V některých případech může být řešením i instalace externí kamery na fasádě domu odděleně od tlačítkové a hlasové jednotky.
Vnitřní jednotka
Abyste měli pohodlí, umístěte vnitřní jednotku tam, kde je to blízko z obývacího pokoje, kuchyně nebo ložnice. Ve větším domě s více podlažími umístěte vnitřní jednotku jak v přízemí, tak v patře. Myslete ale i na to, že kabeláž dosáhne do maximální vzdálenosti 200 metrů mezi vnější a vnitřní jednotkou a to za předpokladu že používáte kabely doporučené výrobcem. V případě použití například datových UTP kabelů bude tato vzdálenost nižší. Skvělou variantou je Wi-Fi řešení. Připojením zařízení do Wi-Fi, resp. LAN sítě a na cloud nebo aplikaci, můžeme využívat přesměrování vyzvánění a hovorů na smartphone. Zvonění přes aplikaci uslyšíte na svém smartphonu před bránou i u bazénu, na heliportu nebo za domem na zahradě.
Věděli jste, že…?
Existují modely video vstupních systémů, které si pamatují až stovky vašich hostů? Tedy i ty, co u vás zvonili marně. Je to něco jako telefonický záznamník ze starších amerických filmů, ale obohacený o obraz.
GDPR a věci s tím související
Video vstupní systém, zařízení zaznamenávající obraz i zvuk, samozřejmě podléhá zákonům. Týkají se soukromé bezpečnosti, ochrany osobních údajů a jejich uchovávání a zpracování. Bez obav, nemusíte mít souhlas od každého, kdo vám zazvoní u dveří. Bude stačit, když vám celý systém nainstaluje firma s licencí technické služby jako u kamerových systémů. Specialisté firmy, kteří mají odbornou způsobilost, vás také poučí o vašich právech a povinnostech. V podstatě jde zejména o to, aby kamera vašeho vstupního systému snímala jen to, co má, a ne okno ložnice sousedů nebo dění na ulici před vaším domem.
Děti
Ideální je, když děti do 5 let vůbec nemají přístup k vnitřní jednotce video vstupního systému. Od 5 let je musíte naučit přesně ty věci, které kdysi rodiče učili nás u dveří
- pokud někdo zazvoní, přijdeš za mnou,
- nebudeš nikomu otevírat,
- tohle není hračka.
Co se týče ovládání, je jednoduché a intuitivní. Klidně ho zvládne každý člen domácnosti, který má právo otevřít (u dětí to závisí individuálně).
Zapamatujte si:
- Každý detail konzultujte s prodejcem, ne všechny modely mají to, co potřebujete právě vy.
- Instalaci svěřte certifikovanému profesionálovi.
- Do malého bungalovu, mobilního domku nebo víkendové chaloupky nepotřebujete řešení s více vnějšími a vnitřními jednotkami.
- Máte-li vilu s přístupovou cestou za vstupní bránou, nezapomeňte na funkci otevírání vstupní brány.
- Na více pater je potřeba více vnitřních jednotek.
- Vyšší počet vchodů do domu znamená více venkovních jednotek.
- Jistě oceníte i funkci otevírání garáže pomocí vstupního systému.