Typy svítidel, jejich vhodné umístění a výkon

Vědy zabývající se působením světla na člověka umí určit zrakovou pohodu. Má na ni vliv nejen stav našeho zraku, ale i vlastnosti prostředí, jako jsou intenzita a kvalita osvětlení. Správně zvolená svítidla dokážou pomoci zlepšit kvalitu života v domácnosti.

V zájmu zrakové pohody je nezbytné každou část interiéru domu nebo bytu osvětlit jiným způsobem. V rámci vašeho zdraví i šetření je vhodné vědět, podle čeho si svítidla vybírat. Neměli byste to „odfláknout“ nebo si vybírat pouze podle toho, co se vám zdá pěkné na první pohled. V případě obchodů, kanceláří a výrobních hal musíme dodržovat i hygienické normy.

Vcházíme do chodby

Moderním a efektním řešením jsou světla s pohybovými senzory. Pokud se vám toto řešení nelíbí, zvolte rozmístění vypínačů intuitivně – aby je bylo možné snadno rozsvítit i potmě. Na chodby a schodiště patří tzv. schodišťová svítidla nad nášlapnou plochu schodů. Stropní nestíněné svítidlo může mít negativní efekt oslnění. Na vysokých schodištích se mohou efektně vyjímat závěsné lustry.

schody-osvetlenie-stena

Kuchyně vyžaduje speciální přístup

Základním osvětlením tohoto prostoru je stropní světlo, které však neosvětlí kvalitně všechny pracovní plochy. Ty můžeme nasvítit LED páskem pod horní skříňkou, aby neoslňoval. Další kuchyňské prostory můžeme prosvětlit kombinací závěsných, nástěnných a bodových světel.

Jiný styl osvětlení si žádá jídelní kout nebo jídelna. Ideální je závěsné svítidlo s minimální výškou 60 cm nad deskou stolu. Lampa by měla mít alespoň částečně krytou žárovku, aby nedocházelo k oslnění.

Náš tip:

Pro obytné prostory je stejně jako pro naše oči optimální přirozené denní světlo. Umělé osvětlení zvolte tak, aby svítilo nepřímo a rozptýleně. Ideální je, když působí přirozeně; neměli bychom ho vůbec vnímat.

Když v obýváku, tak pohodlně

Statisticky trávíme nejvíce času v ložnici. Workoholici v pracovně, pak následuje kuchyň a až po ní obývák. Když tam tedy relaxujeme, měli bychom mít dokonalou zrakovou pohodu. Celkové osvětlení řešíme rovnoměrným, měkkým a neutrálním světlem, například stropními, nezávěsnými, přisazenými nebo zápustnými svítidly s nepřímým rozptýleným světlem.

Na dotvoření atmosféry používáme:

  • nástěnné lampy – jejich světlo se odráží od stěn a rozptýlí se v prostoru,
  • stojací lampy – dávají dostatek měkkého rozptýleného světla,
  • stmívatelná svítidla – dotvoříme příjemné obývací prostředí,
  • slabší osvětlení – používáme za televizorem,
  • čtecí lampy – světlo dopadá šikmo za zády tak, aby rovnoměrně osvětlovalo čtené stránky a okolí čtenáře.

V ložnici nejen spíme

I v tomto prostoru potřebujeme světlo. Standardem je velkoplošné svítidlo s nízkým jasem na nepřímé osvětlení. Bývá instalováno na stěně nad postelí nebo na stropě. Cílená světla na čtení by měla být na nočních stolcích. Zvolte variantu s nastavitelnou intenzitou světla s ohledem na komfort partnera. Žárovka lampy na čtení by nikdy neměla být v zorném poli. Orientační, například LED svítidla, jsou ideální na bezpečný pohyb v ložnici potmě.

Dětský pokoj je na hraní, učení i spaní

Tento multifunkční prostor vyžaduje tři druhy osvětlení. Centrální stropní nebo nástěnné s rovnoměrným osvětlením celého hracího prostoru, se širokým úhlem vyzařování a s nízkým jasem. Dostatečného osvětlení psacího stolu dosáhneme nastavitelnou stolní lampou, například s kompaktní zářivkou. Pro praváka světlo z boku zleva, pro leváka zprava. Pracovní světlo by nemělo být v zorném poli nebo ve směru monitoru počítače a ani by se v něm nemělo odrážet. Nepřímé osvětlení na spaní umístíme na stěnu nad postelí. Ideální je také úsporné orientační osvětlení pro bezpečný pohyb dětí v noci.

Koupelna a sanitární prostory

Tip na osvětlení exteriérů:

Na osvětlení terasy a bazénu jsou ideální solární svítidla s pohybovým senzorem, u bazénu samozřejmě s ochranou proti vlhkosti a vodě. V dílně a garáži svítíme například intenzivními halogenovými osvětlovacími tělesy s náležitou ochranou proti prachu a mechanickému poškození.

Všude, kde je tekoucí nebo stříkající voda, patří svítidla se zvýšenou ochranou IP44 před vlhkostí a stříkající vodou. Centrální stropní světlo v koupelně a na WC má mít takovou intenzitu, abychom viděli nečistoty na podlaze. Nejdůležitější v koupelně je ale světlo u zrcadla, abychom se dostatečně viděli. Pokud osvětlení není zabudováno přímo v rámu zrcadla, umístíme ho nad zrcadlo a po jeho obvodu tak, abychom neházeli stín. Na kosmetické úkony je nejvhodnější studený barevný podtón světla. Umístění svítidel musí být podle předpisů s použitím IP krytí podle zón, kde se nachází.

Zapamatujte si:

  • Svítidla instalujte intuitivně.
  • Předem si promyslete účel a intenzitu.
  • Na denní svícení používejte bílé světlo s obsahem modré složky, s barevnou teplotou kolem 5 000 Kelvinů (K).
  • Večer a v noci je třeba svítit tlumeně, teplými barvami s 2 800 – 3 300 K.
  • V ložnici regulujte intenzitu osvětlení.
  • CRI index (hodnocení světelného zdroje v porovnání s denním světlem) by měl být kolem 80, přirozené denní světlo má 100.
  • Vybírejte si ekologické LED žárovky.
  • Při výběru je důležitá svítivost, intenzita, ale i barva světla, barevná teplota a CRI index podání barev.
  • Vyzkoušejte jednoduché a přitom chytré ovládání osvětlení, žaluzií a zásuvek přes mobil jen v jedné aplikaci. Například u přístroje Valena Life with Netatmo.

Komentovat

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde

Nejčtenější články

Připojte se k proudu portálu Electrend

Pro odběratele našeho newsletteru pravidelně připravujeme soubor praktických rad, návodů a novinek ze světa domovních elektroinstalací, smart bydlení a bezpečnosti.