Automatizace domácnosti pomocí inteligentní elektroinstalace vůbec nemusí být tak složitá, jak se na první pohled zdá. Začít můžete velmi jednoduše, a to instalací senzorů pohybu automaticky zapínajících a vypínajících osvětlení. Díky tomu můžete ušetřit poměrně velké množství elektrické energie a tím i peněz. Prozradíme vám, jak tyto senzory fungují, jaké typy existují a na která místa se je vyplatí nainstalovat.
Typy senzorů pohybu a princip jejich fungování
Infračervené
Označují se také zkratkou PIR, z anglického „passive infrared“. Zachycují infračervené záření, které vyzařují objekty s vyšší teplotou (např. lidé). Při jejich rozmisťování myslete na to, že jejich citlivost je vyšší, když se osoba pohybuje křížem přes jejich zorné pole, než když se pohybuje směrem ke snímači. Jsou ale méně citlivé než mikrovlnné snímače a pro správné vyhodnocení pohybu musí být mezi senzorem a člověkem přímá viditelnost. Díky jejich nízké ceně jsou nejpoužívanějším typem čidel pohybu.
Mikrovlnné
Využívají tzv. Dopplerův efekt – snímač vysílá mikrovlnný signál, který vlivem odrazu od pohybujícího se objektu mění svou frekvenci. Takto zachycenou změnu tedy snímač vyhodnotí jako pohyb.
Mikrovlnné snímače jsou velmi citlivé a zachytí i pohyb za tenkými nekovovými stěnami a předměty, např. za sklem, sádrokartonem nebo tenkou dřevěnou deskou. Díky tomu mohou být zabudovány do svítidla, aniž by narušily jeho design. Na rozdíl od PIR snímačů reagují také na pohyb osob s nízkou povrchovou teplotou v zimním období.
Jejich nevýhodou je, že citlivost musíte nastavit pečlivě a přesně, aby nedocházelo k falešným zapnutím. Zároveň mají vyšší cenu než PIR senzory. Mikrovlnné snímače pracují v pásmu 5,8 nebo 9,35 GHz a využívají se převážně v zabezpečovacích systémech.
Ultrazvukové
Pracují v podstatě na stejném principu jako mikrovlnné, ale místo mikrovln využívají vlny v pásmu ultrazvuku. Na rozdíl od mikrovlnných snímačů nezachytí pohyb za překážkou. Nejsou vhodné do hlučných míst a do prostorů s intenzivním pohybem vzduchu. V domácích podmínkách se nevyužívají tak často jako PIR nebo mikrovlnná čidla.
Věděli jste, že…?
Mikrovlnné snímače „vidí“ i za roh, proto jsou vhodné pro použití např. na schodištích nebo členitých chodbách. Jsou vhodnější i do exteriéru, kde by v zimním období PIR senzor na pohyb člověka vzhledem k nedostatečné teplotní změně nemusel zareagovat.
Ušetří peníze a zlepší komfort
V minulosti se snímače pohybu používaly téměř výhradně k detekci pohybu osob v zabezpečovacích systémech (alarmech). V současnosti se ale jejich využití rozšířilo i na ovládání osvětlení. V domácnosti i v komerční sféře totiž lidé často plýtvají energií tím, že nechají světlo svítit i v prostorách, kde se zrovna nepohybují. Přestože se vám může zdát, že jde o pár korun, za celý rok se ušetřené kilowatthodiny elektřiny dají sečíst a vyústit v nezanedbatelnou finanční úsporu. A to nemluvě o úspoře na žárovkách nebo zářivkách, které mají omezenou životnost.
Ovládání světla snímači pohybu se hodí zejména do místností, v kterých netrávíte dlouhou dobu. Může jít například o předsíň, šatník, technickou místnost, sklad, sklep nebo garáž. Jejich použití v obytných místnostech, pracovnách nebo dílně není příliš komfortní. Snímače totiž nezaznamenávají vaši přítomnost, ale váš pohyb. Ve statické poloze, tzn. pokud byste se déle nehýbali, by tedy světlo často vypínalo. Další výhodou je, že pokud přenášíte různé předměty (zeleninu ze sklepa, nákup z auta z garáže) a nemáte volné ruce, nemusíte sahat po vypínači. Světlo se zapne i vypne automaticky.
Věděli jste, že…?
Některé druhy svítidel, například zářivkové s předřadníkem nebo 12 V halogenové s klasickým nebo elektronickým transformátorem, představují tzv. indukční nebo kapacitní zátěž (klasické trafo – indukční zátěž, LED – elektronická kapacitní zátěž). To znamená, že maximální výkon, který je snímač schopen zapnout u těchto svítidel, je vždy nižší než u klasických žárovek – někdy méně než poloviční. Indukční zátěží jsou také elektromotory, např. ventilátory na WC.
Typy snímačů pohybu Legrand
Automatické spínače osvětlení se snímači pohybu nabízí také Legrand, a to téměř v každé produktové (resp. designové) řadě. Může se jednat o automatické spínače určené k instalaci do přístrojových rámečků, do jakých se instalují běžné zásuvky nebo vypínače, případně o spínače s 360° senzory. Ty se instalují na zeď nebo na strop do podhledu nebo instalační krabice. V nabídce naleznete také snímače vhodné do exteriéru s vysokým krytím IP55, které spolehlivě odolají silnému dešti i vodě stříkající ze zahradní hadice.
Automatické spínače mohou mít dvě obvodová provedení – dvouvodičová a třívodičová. Dvouvodičové varianty využívají ke spínání polovodičový prvek, díky čemuž nepotřebuje připojení na nulový vodič. Jejich nevýhodou je, že pro správnou funkci potřebují minimální zátěž (obvykle 3 W), což znamená, že například s extra úspornou a málo výkonnou LED žárovkou nemusí správně fungovat. Spínacím prvkem v třívodičové variantě je relé, které ke své funkci potřebuje nulový vodič (modrý). Tento vodič tedy musí být přítomen také v instalační krabici, do které budete spínač instalovat. V některých krabicích, kde byl nebo měl být klasický vypínač, ale může tento vodič chybět.
Milí čtenáři, využíváte pohybové senzory ve vaší domácnosti? Pokud ano, ve kterých místnostech se vám osvědčily nejvíce? Podělte se o své vzácné zkušenosti a pomozte tak i ostatním.