Proč byste neměli podceňovat kabelové datové rozvody? 

Mnozí stavaři začínají při novostavbě nebo rekonstrukci elektroinstalace podceňovat důležitost slaboproudých rozvodů v domnění, že je nahradí bezdrátové sítě. Wi-Fi či jiné bezdrátové standardy však zatím nedokážou datové kabelové rozvody plnohodnotně zastoupit. Přinášíme vám důvody, proč mají kabely stále svůj význam.

Široká podpora zařízení

Pod pojmem datové kabely označujeme slaboproudé rozvody, které zajišťují datové přenosy. Jde o strukturovanou kabeláž pro přenos dat mezi počítači a jinými zařízeními počítačové sítě Ethernet (nazývá se i LAN). Kabely mají 4 páry kroucených vodičů a mohou mít i stínění, které vodiče ochrání před vnějším rušením od el. zařízení. Kromě počítačů však kabelové připojení stále využívá množství typů zařízení, např.:

  • IP kamery – komunikují stejným způsobem jako počítače – rovněž využívají strukturovanou kabeláž.
  • Inteligentní elektroinstalace – některé systémy komunikují bezdrátově (pomocí Wi-Fi, ZigBee či jiného protokolu), jiné využívají strukturovanou kabeláž. Najdou se však i takové, které využívají jiné druhy kabelových rozvodů.
  • Zabezpečovací zařízení (alarmy) – na propojování jejich prvků se v minulosti používaly telefonní kabely s kroucenými páry (označované jako SYKFY), v současnosti však mnoho elektrikářů upřednostňuje strukturovanou kabeláž pro svou univerzálnost a zanedbatelný cenový rozdíl.
  • Smart zařízení – jde např. o smart televizory, ale i pračky, ledničky nebo smart reproduktory. Všechna tato zařízení potřebují připojení do vaší domácí počítačové sítě a do internetu, abyste využili jejich potenciál naplno. Mnohé z nich sice komunikují přes Wi-Fi, Bluetooth, případně speciální bezdrátové rozhraní, jako např. ZigBee, u audio-video zařízení je však kabelové připojení stále lepší volbou.

Přestože se max. rychlost Wi-Fi připojení se zaváděním nových standardů neustále zvyšuje, rychlosti kabelového připojení nedosahuje. Teoretická maximální rychlost je jedna věc, ale praxe je často jiná.

Rychlost Wi-Fi připojení klesá s počtem připojených zařízení i s poklesem kvality signálu. Ten může slábnout vlivem průchodu přes stěny objektu, rušení od el. zařízení, zejména však vlivem rušení od okolních Wi-Fi sítí. Těch je zejména v zastavěných oblastech velmi mnoho, o čemž se koneckonců můžete přesvědčit tak, že necháte např. na mobilu vyhledat okolní Wi-Fi sítě.

Tip pro vás:

Zařízení ve Wi-Fi sítích mohou komunikovat přes více frekvenčních kanálů. Při zakládání Wi-Fi sítě nastavte váš router či přístupový bod na takový kanál, ve kterém pracuje nejméně Wi-Fi sítí ve vašem okolí. Zajistíte tím nejmenší možné rušení sítě.

Vyšší rychlosti a stability připojení si při prohlížení webových stránek zřejmě ani nevšimnete. Klíčová je však např. při streamování videí s vysokým rozlišením, ať už z domácího úložiště (tzv. NAS server), nebo z internetu. Videa s rozlišením 4K mají totiž mnohonásobně vyšší datový tok než videa s nízkým rozlišením.

Stabilní připojení ocení i hráči počítačových her. Bezdrátové připojení totiž zvyšuje čas odezvy (ping) od vykonání nějaké akce (pohyb, střelba) až po její přechod do hry. I to je důvod, proč většina hráčů upřednostňuje kabelové připojení, případně sahají po speciálních Wi-Fi routerech, které jsou optimalizované pro hraní (a zároveň jsou i několikanásobně dražší).

Lepší zabezpečení

Do Wi-Fi sítě je na rozdíl od kabelové možné proniknout mnohem snáz. Stačí, když bude mít útočník její signál v dosahu. Může se tedy nacházet i mimo váš dům, resp. pozemek.

Bez Wi-Fi sítě se moderní domácnost samozřejměneobejde, přístupový bod nebo router mezi ní a kabelovou sítí ale může vytvořit další zabezpečenou bariéru, kterou nebude pro útočníka jednoduché překonat.

V každém případě nepodceňujte zabezpečení žádné sítě a nechte ho raději na odborníky. Každé zabezpečení, které člověk vytvořil, dokáže člověk i překonat, ale do nekvalitně zabezpečené sítě umí proniknout téměř každý technicky zdatnější člověk – návodů na internetu je na to dost.

Nižší náklady

Většina zařízení, která komunikují bezdrátově, má vyšší cenu kvůli složitější elektronice. Přestože jsou bezdrátová, potřebují často napájení samostatným kabelem, případně bateriemi. Ty musíte nabíjet nebo vyměňovat (např. bezdrátové alarmy).

Zařízení, která komunikují prostřednictvím kabelu, jsou často levnější. Samozřejmě k nim musíte přivést kabeláž, což jejich instalaci může trochu prodražit.

Mnohá zařízení si však vystačí pouze s datovým kabelem a nepotřebují samostatný napájecí kabel. Počítačová síť vám totiž umožní napájet je přímo přes strukturovanou kabeláž. Technologie má zkratku PoE (Power over Ethernet) a v současnosti se využívá např. při napájení IP kamer, video vrátných nebo přístupových systémů, Wi-Fi přístupových bodů, informačních nebo prodejních kiosků apod.

I technologie PoE se vyvíjí a nejnovější standard z roku 2017 dokáže poskytnout výkon až 100 W. Pomocí něj tedy bude teoreticky možné napájet i menší smart televizory, notebooky nebo kompaktní kancelářské počítače s nízkým výkonem a další zařízení.

Shrnutí:

  • Kabelové připojení stále využívají kromě počítačů i další zařízení, jako např. kamery, alarmy, smart spotřebiče či inteligentní elektroinstalace.
  • Kabelové připojení vám nabídne lepší stabilitu a vyšší rychlost internetového připojení než Wi-Fi, což ocení zejména hráči a fanoušci videí ve vysokém rozlišení.
  • Bezdrátovou síť je možné „hacknout“ snadněji než kabelové připojení.
  • Některá zařízení využívající kabelové připojení můžete napájet přímo přes datový kabel.

Komentovat

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde

Nejčtenější články

Připojte se k proudu portálu Electrend

Pro odběratele našeho newsletteru pravidelně připravujeme soubor praktických rad, návodů a novinek ze světa domovních elektroinstalací, smart bydlení a bezpečnosti.