Stykače – co byste o nich měli vědět

Stykače jsou elektromagneticky ovládané spínače, které jsou hojně využívány zejména v průmyslu při ovládání elektromotorů nebo u jiných výkonových elektrických obvodů. Protože ale stále častěji nacházejí využití i v domácích elektroinstalacích, přinášíme pár tipů, jak i vám mohou zjednodušit některé činnosti.

Stykač není relé

Stykače jsou na rozdíl od relé určeny k zapínání a vypínání výkonových spotřebičů. Stykač se skládá z několika kontaktů – hlavní kontakty jsou dimenzovány právě pro spínání spotřebiče. Pomocné kontakty jsou menší a jsou určeny pouze pro spínání malých proudů pro řídicí či informační signály (např. rozsvícení kontrolky, blokování jednotlivých stykačů a řídicích obvodů).

Jedna část těchto kontaktů je pevná, druhá se nachází na tzv. pohyblivé kotvě, kterou si elektromagnetická cívka při průchodu proudu přitáhne k sobě, čímž dojde k propojení kontaktů. Na rozdíl od některých typů relé se kontakty stykače rozpojí ihned poté, co proud přes cívku přestane téct. Stykače tedy můžete využít například na manuální dálkové ovládání  výkonového elektrického spotřebiče či na automatizaci své domácnosti.

Stykače vám ušetří peníze

V domácnosti jsou stykače nejčastěji využívány u vytápění nebo ohřevu teplé užitkové vody. Tyto činnosti totiž spotřebovávají velké množství elektrické energie, kterou však můžete získat levněji s využitím tzv. nízkého tarifu (tj. noční proud). V noci (během víkendů i odpoledne) jsou totiž požadavky na odběr elektrické energie menší, a jelikož jí elektrárny mají přebytek, nabízejí ji v tomto čase levněji.

K využití této vymoženosti musíte mít od distribuční společnosti elektrické energie nainstalovaný dvoutarifní elektroměr, přijímač hromadného dálkového ovládání (označuje se také zkratkou HDO, bývá už součástí moderních dvoutarifních elektroměrů), další jističe, a samozřejmě již zmiňovaný stykač.

HDO funguje tak, že distributor pošle kód na všech fázových vodičích k aktivaci nízkého tarifu. Přijímač HDO pak přepne elektroměr do nízkotarifního pásma a také sepne vestavěné kontakty relé, které ovládají cívky stykačů.

Na stykače pak může být připojen například elektrický kotel, bojler, tepelné čerpadlo, podlahové vytápění či akumulační kamna – tedy jakýkoliv spotřebič, který dokáže akumulovat teplo, které následně využijete přes den.

Stykače vám zvýší pohodlí

Výhodou stykačů je, že s nimi lze ovládat prakticky cokoliv a odkudkoliv. Od vypínače ke ​​stykači vám stačí natáhnout jediný kabel. Stykače jsou proto ideální pro ovládání osvětlení z více míst.

Při ovládání standardními vypínači jste totiž odkázáni na složité propojování vypínačů (konkrétně křížových a střídavých přepínačů) vícevodičovými kabely. Při využití stykačů vám ale postačí jednoduché vypínače č. 1, nebo dokonce tlačítka, která můžete propojit paralelně jediným kabelem a rozmístit v žádaném prostoru v neomezeném počtu.

Takováto řešení se tedy hodí zejména na osvětlení dlouhých chodeb (vypínač u každých dveří) nebo schodišť (vypínač na každém patře). Můžete ho však použít například i na ovládání centrální vzduchotechnické jednotky, případně centrálního vysavače z více míst.

Stykače se postarají o vaši bezpečnost

Stykače se vyrábějí v mnoha variantách podle maximálního proudového zatížení. Mnohé z nich snesou vysoké proudy, takže pomocí nich nemusíte ovládat pouze jednotlivé spotřebiče, ale postarají se i o celé zásuvkové, resp. světelné obvody.

Tuto jejich vlastnost můžete využít k realizaci systému nouzového zastavení. To je vhodné například do domácí dílny, v níž jediným stiskem zastavíte spotřebič, který má poruchu, případně vypnete obvod při úrazu elektrickým proudem nebo úrazu způsobeném používaným elektrickým nářadím.

Věděli jste, že…?

Systémy nouzového zastavení se používají převážně v průmyslu, kde musí splňovat přísnější normy a jsou realizovány prostřednictvím dalších elektrických prvků. Přesnou podobu takového systému u vás doma by měl navrhnout projektant, případně kvalifikovaný elektrikář.

K realizaci systému nouzového zastavení se používají bezpečnostní tlačítka ve tvaru houby,  která dokážete v případě potřeby jednoduše nahmatat a stisknout dlaní. Bezpečnost dále zvyšují tlačítka s aretací, která po stisknutí zůstanou zablokovaná a nedovolí spustit elektrický obvod či stroj. Uvolnit je musíte například pootočením. Na plnou funkčnost takového systému budete potřebovat i druhé tlačítko, kterým budete obvod nebo stroj spouštět.

Takový systém s tlačítky a se stykačem můžete využít i na jednoduché vypnutí vybraných obvodů elektroinstalace, pokud opouštíte domácnost na delší dobu.

Zapamatujte si:

  • Stykače jsou elektromagnetické spínače, pomocí kterých můžete dálkově ovládat spotřebiče s velkými výkony.
  • Jejich nejčastější aplikací v domácnosti je spínání elektrického vytápění nebo ohřevu vody s využitím nízkého tarifu elektrické energie pomocí HDO.
  • Můžete je využít i pro ovládání osvětlení nebo spotřebičů z velkého počtu míst (osvětlení dlouhých chodeb či schodišť, centrální vzduchotechnika nebo centrální vysavač).
  • Vaši bezpečnost zvýší, pokud s nimi budete vypínat celé elektrické obvody pomocí tlačítka nouzového zastavení (např. v dílně, kde je zvýšené riziko úrazu elektrickým proudem nebo při používání nářadí).

2 KOMENTÁŘE

Komentovat

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde

Nejčtenější články

Připojte se k proudu portálu Electrend

Pro odběratele našeho newsletteru pravidelně připravujeme soubor praktických rad, návodů a novinek ze světa domovních elektroinstalací, smart bydlení a bezpečnosti.